Aktorët më me ndikim të të gjitha kohërave!

4 min read

Yjet në listën e aktorëve më me ndikim kanë vërtetuar se, përveç llambave të paparacëve dhe pagave të majme, fama “ushqen fuqi”.

Denzel Washington

Aktori fitues i çmimit “Oscar” u ka dhënë aftësi, besueshmëri dhe gravitacion roleve në të cilat ai ka luajtur, qofshin ato portretizime historike si Malcolm X dhe Uragani Carter ose personazhe konfliktuale si polici i korruptuar i “Training Day” dhe detektivi depresiv i “The Bone Collector”.

Jashtë kamerës, ai ka shpërndarë disa nga fama dhe pasuria e tij në kauza dhe fondacione bamirësie, duke përfshirë Klubin e Djemve dhe Vajzave të Amerikës, Fondin e Fëmijëve ‘Nelson Mandela’ dhe Save Africa’s Children.

Tom Hanks

Gjatë karrierës së tij të gjatë, Hanks ka dëshmuar fuqinë e tij para dhe pas kamerës. Pavarësisht nëse ai luan një viktimë homoseksuale të AIDS-it në filmin “Philadelphia” të përlotur të vitit 1993, një jugor që flet ngadalë në filmin “Forrest Gump” të vitit 1994 apo një kapiten heroik në “Save Private Ryan”, aktori fitues i Akademisë ka pushtuar prej kohësh zemrat.

Ndër fokuset e tij të tjera: mbrojtja e mjedisit, një shkak që ylli i Hollivudit e ka lënë pas punën e tij vitet e fundit.

George Clooney

Vitet e fundit, përpjekjet e Clooney janë përqendruar kryesisht në krizën në rajonin e Darfurit të Sudanit.

Në vitin 2006, ai udhëtoi në Darfur me babanë e tij, një gazetar për të dokumentuar fshehurazi gjenocidin.

Lajmëtari tashmë i OKB-së i paqes u shfaq gjithashtu përkrah fituesit të çmimit Nobel Elie Wiesel në një apel drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së për ndërhyrje në zonën e shkatërruar.

Will Smith

Smith nuk është asgjë nëse jo i fuqishëm. Në fakt, ai është i vetmi aktor në histori që ka tetë filma radhazi me bruto mbi 100 milionë dollarë në arkat e brendshme.

Jashtë ekranit, ai dhe gruaja e tij Jada i kanë kushtuar shumë para dhe kohë Fondacionit Familjar ‘Will dhe Jada Smith’, një organizatë e fokusuar në zhvillimin e komunitetit brenda qytetit, projektet arsimore për të rinjtë, fëmijët e paprivilegjuar dhe familjet e tyre.

Morgan Freeman

Aktori fitues i çmimit “Oscar” midis shumë titujve të tij në ekranin e argjendtë, duke përfshirë paraqitjen në filmin e Jim Carrey të vitit 2003, janë rolet prekëse në ‘The Shawshank Redemption’ dhe ‘Million Dollar Baby’. Jashtë setit, Freeman ka ofruar të njëjtin lloj pasioni për shkaqe si ndihma mjedisore dhe fatkeqësitë.

Angelina Jolie

Gjatë një dekade, Jolie është bërë e njohur për përpjekjet e saj globale humanitare sa edhe për statusin e saj të yllit të filmit.

Përveç të qenit nënë e gjashtë fëmijëve dhe një aktore fituese e çmimeve “Oscar”, magneti i tabloidit është gjithashtu ambasadore e vullnetit të mirë për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

Në atë rol, ajo vazhdimisht ka ofruar kohën, paratë dhe ndikimin e saj për kauza që variojnë nga varfëria globale deri te adoptimi.

Robert De Niro

I konsideruar si një nga aktorët më të mëdhenj të gjeneratës së tij, fituesi i dyfishtë i çmimit “Oscar” është më i njohur për portretizimin e personazheve të konfliktuar dhe shpesh të trazuar.

Midis tyre: Kumbari: Vito Corleone i Pjesës II, mafioz i Goodfellas , Jimmy Conway dhe boksieri i Raging Bull, Jake LaMotta.

Ndër kontributet e tij të tjera: investimi masiv në lagjen TriBeCa të Manhatanit të Ulët. Ndër të tjera, përpjekjet e tij kanë prodhuar studion e filmit TriBeCa Productions dhe Festivalin e Filmit TriBeCa.

James Earl Jones

Aktori i skenës, fitues i çmimit “Tony” dhe tetë herë i nominuari për “Emmy”, është ndër aktorët më me ndikim në historinë e Hollivudit.

Gjatë karrierës së tij të gjatë, baritoni i tij i pagabueshëm madhështor ka luajtur në filma si ‘Mbreti i Luanëve’ dhe ‘Star Wars’.

Prapa skenave, ai është përkushtuar prej kohësh në heshtje për të avancuar shkrim-leximin, artet dhe shkencat humane në një shkallë lokale dhe kombëtare.

Julia Roberts

Fituese e çmimit “Oscar”, ylli i Pretty Woman është ndër aktoret më të njohura të Hollivudit.

Dhe kur ajo nuk po mahnit audiencën në ekran, ajo ka qenë e njohur për ofrimin e kohës dhe burimeve të saj për UNICEF-in dhe fondacionet e tjera bamirëse. Ajo është gjithashtu e zënë me promovimin e përdorimit të karburanteve të rinovueshme si zëdhënëse dhe kryetare e bordit këshillues të Earth Biofuels./21Media