Amerika sulmon me dron “vret planifikuesin e ISIS-K”

Ushtria amerikane thotë se beson ta ketë vrarë një planifikues nga një degë e grupit të Shtetit Islamik (IS) në një sulm me dron në Afganistanin lindor.
Anëtari i dyshuar i grupit IS-K ishte shënjestruar në Provincën Nangahar, transmeton rtv21.tv.
IS-K ka pranuar se kishte kryer një sulm jashtë aeroportit të Kabulit të enjten duke vrarë 170 njerëz, përfshirë 13 trupa amerikane.
Një transport ajror masiv është duke u zhvilluar në aeroport që kur militantët talebanë pushtuan kryeqytetin këtë muaj.
Në dy javët e fundit, më shumë se 100,000 njerëz besohet se janë evakuuar, me afatin e përcaktuar nga SHBA për forcat e saj për të lënë Afganistanin që skadon të martën.
Presidenti Joe Biden premtoi të premten se do të gjente xhihadistët pas shpërthimit vetëvrasës të së enjtes.
IS-K, ose Provinca Khorasan e Shtetit Islamik, është grupi më ekstrem dhe më i dhunshëm nga të gjitha grupet militante xhihadiste në Afganistan./21Media

Back to top button