Andrew Tate akuzohet për përdhunim dhe trafikim me njerëz

Ndikuesi kontrovers Andrew Tate është akuzuar në Rumani për përdhunim, trafikim me njerëz dhe formim të një grupi krimi të organizuar për të shfrytëzuar seksualisht gratë.

Vëllai i tij Tristan dhe dy bashkëpunëtorët e tij gjithashtu përballen me akuza. Të gjithë i kanë mohuar akuzat.

Vëllezërit Tate u arrestuan për herë të parë në shtëpinë e tyre në Bukuresht në dhjetor.

Në mars, ata u zhvendosën nga paraburgimi në arrest shtëpiak pas një vendimi nga një gjykatës rumune, përcjell portali rtv21.tv

Aktakuza e depozituar në gjykatën e Bukureshtit thotë se katër të pandehurit formuan një grup të organizuar kriminal në vitin 2021 për të kryer trafikim njerëzor në Rumani, por edhe në vende të tjera, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe.

Ai përmend shtatë viktima të supozuara për të cilat thotë se ishin rekrutuar nga vëllezërit Tate përmes premtimeve të rreme për dashuri dhe martesë.

Viktimat e supozuara u dërguan më vonë në ndërtesat në qarkun Ilfov në Rumani, ku u frikësuan, u vunë nën mbikëqyrje dhe kontroll të vazhdueshëm dhe u detyruan të hynin në borxhe, sipas një deklarate nga prokurorët rumunë.

Të pandehurit dyshohet se më pas i detyruan gratë të merrnin pjesë në pornografi e cila më vonë u shpërnda në mediat sociale.

Një i pandehur akuzohet për përdhunimin e një gruaje dy herë në mars 2022, shton deklarata.

Të akuzuarit gjithashtu iu sekuestruan asete, duke përfshirë prona, makina dhe më shumë se 300 milion dollarë (235 milion £) në kriptomonedhë.

Gjyqi nuk do të nisë menjëherë dhe pritet të zgjasë disa vite.

Një gjykatës rumun ka tani 60 ditë për të inspektuar dosjet e çështjes përpara se të dërgohet në gjyq.

Ekipi i medias për vëllezërit Tate tha: “Ndërsa ky lajm është padyshim i parashikueshëm, ne përqafojmë mundësinë që ai ofron për të demonstruar pafajësinë e tyre dhe për të përligjur reputacionin e tyre.”

Ai shtoi se aktakuza “na lejon të paraqesim një trup gjithëpërfshirës provash, të mbledhura dhe të përgatitura me zell me kalimin e kohës, të cilat padyshim do të vërtetojnë pretendimet e vëllezërve për pafajësinë”.

Ekzistojnë gjithashtu akuza të veçanta ende nën hetim, të cilat mund të çojnë në një aktakuzë të veçantë, duke përfshirë pastrimin e parave dhe trafikimin e të miturve.

Në vitin 2016, Andrew Tate, një ish-kikboksier britaniko-amerikan, u hoq nga emisioni televiziv britanik Big Brother për një video që dukej se e tregonte atë duke sulmuar një grua.

Ai vazhdoi të fitonte famë në internet, me Twitter që e ndaloi atë për të thënë se gratë duhet të “mbajnë njëfarë përgjegjësie” për sulmet seksuale. Që atëherë ai është rikthyer në detyrë.

Pavarësisht ndalimeve të mediave sociale, ai fitoi popullaritet, veçanërisht mes të rinjve, duke promovuar atë që ai e prezanton si një mënyrë jetese hiper-mashkullore, ultra-luksoze./21Media

 

Back to top button