“Asnjë vend nuk është i sigurt në Gaza”

UNRWA, agjencia kryesore e Kombeve të Bashkuara për refugjatët palestinezë, nuk e di nëse sulmi vdekjeprurës i Izraelit në qytetin jugor të Gazës, Rafah, dëmtoi ndonjë nga ndërtesat e agjencisë ose vrau ndonjë nga punonjësit e saj, tha zëdhënësja Juliette Touma për CNN të hënën.

“Linja e komunikimit është shumë e ngjeshur, kështu që ne nuk jemi në gjendje të konfirmojmë se i gjithë stafi i UNRWA-s është i llogaritur,” tha Touma.

Agjencia ka 13,000 anëtarë të stafit që punojnë në Gaza, shumica e të cilëve janë zhvendosur dhe po strehohen në disa vende, duke përfshirë zona të hapura, tha zëdhënësi.

“Asnjë vend nuk është i sigurt në Gaza dhe askush nuk është i sigurt në Gaza duke përfshirë punonjësit e ndihmës,” tha Touma.

Të paktën 35 persona u vranë në një sulm izraelit në Tal Al Sultan të Rafah mbrëmë, sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës./21Media

Back to top button