Autobusi bie në humnerë, të paktën 25 të vdekur

Të paktën 25 persona vdiqën të shtunën kur një autobus me 60 pasagjerë u rrëzua nga një shkëmb në veriperëndim të Perusë.
Autobusi i kompanisë “Qorianka Tours” ishte nisur nga Lima për në Tumbes, në kufi me Ekuadorin, kur për arsye të panjohura doli nga rruga pranë qytetit të Organos, sipas policisë.
Policia tha se një numër i panjohur pasagjerësh të lënduar u transportuan në spitalet në El Alto dhe Mancora, vendpushime të njohura rreth 1,000 kilometra në veri të Limës.
Disa pasagjerë u hodhën nga autobusi ndërsa të tjerë u bllokuan brenda.
Aksidentet e trafikut janë të zakonshme përgjatë rrugëve të Perusë. CBS News raportoi se më shumë se 2,600 njerëz humbën jetën në incidente të tilla në vitin 2016 . Në vitin 2018, të paktën 30 njerëz vdiqën kur një autobus u rrëzua nga një shkëmb në një plazh shkëmbor të martën përgjatë një shtrirje të ngushtë autostrade të njohur si “Korba e Djallit”, thanë zyrtarët e policisë dhe zjarrfikësve peruan./21Media

Back to top button