BE-ja do të përballet me 5-10 dimra “të tmerrshëm”

Ministria e Energjisë së Belgjikës ka paralajmëruar se vendet e BE-së do të përballen me “pesë deri në dhjetë” dimra “të tmerrshëm” nëse nuk bëhet asgjë për të ulur çmimet e gazit natyror.

Thirrjet po shtohen për një kufi në mbarë BE-në mbi çmimin e gazit dhe shkëputjen e tij nga çmimi i energjisë elektrike.

Shtetet e BE-së janë duke luftuar me rritje të mëdha të çmimeve të energjisë që kur furnizuesi kryesor i gazit Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, duke shkaktuar sanksione, transmeton rtv21.tv.

Vendet që mbështesin Ukrainën po përpiqen të shkurtojnë importet e gazit dhe naftës ruse.

Rusia, e cila furnizoi BE-në me 40% të gazit të saj vitin e kaluar, ka kufizuar furnizimet.

Ministrja belge e Energjisë, Tinne Van der Straeten shkroi në “Twitter” se çmimet e gazit në Evropë duhet të ngrihen urgjentisht, duke shtuar se lidhja midis çmimeve të gazit dhe energjisë elektrike është artificiale dhe duhet të reformohet.

“Pesë deri në dhjetë dimrat e ardhshëm do të jenë të tmerrshëm nëse nuk bëjmë asgjë”, tha ajo. “Ne duhet të veprojmë në burim, në nivel evropian dhe të punojmë për të ngrirë çmimet e gazit.”

Çmimet e energjisë elektrike kanë qenë gjithashtu në rritje në Evropë dhe kanë arritur nivele rekord këtë javë. Gazi është burimi kryesor i prodhimit të energjisë elektrike./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button