BE-ja planifikon sanksione të reja ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian po përgatit sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë për shkak të pakujdesisë që Kremlini ka ndaj ndaj qytetarëve përfshirë gra, fëmijë dhe burra.

Duke folur në Bruksel para takimit me kryeministrin e Italisë, Mario Draghi, ajo ka thënë se do të shqyrtohen sanksione të reja për shkak të mizorisë së forcave ruse. Ajo ka shtuar se do të diskutohet me Draghin për sanksione të reja.

“Ne kemi vendosur tri pako të aksioneve që kanë goditur rëndë, por tash do të sigurohemi që të mos ketë hapësira dhe që efekti i sanksioneve të maksimizohet. Sanksionet e vendosura janë mjaft të rënda”, tha Von der Leyen./21Media
Back to top button