Ben Stiller e përshkruan tronditëse vizitën në Ukrainë

1 min read

Aktori amerikan Ben Stiller i ka përshkruar skenat në Ukrainën e shkatërruar nga lufta si “shqetësuese”, “tronditëse” në një shkallë më të madhe se çdo film.

Stiller u takua me Presidentin Volodymyr Zelensky në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, në rolin e tij si ambasador i vullnetit të mirë për agjencinë e Kombeve të Bashkuara për refugjatët (UNHCR).

Ylli i Hollivudit i tha Zelenskyt se ai ishte heroi i tij dhe e komplimentoi karrierën e tij të mëparshme të aktrimit.

“Është hera ime e parë që vij në një zonë që është në konflikt. Por është vërtet e çuditshme sepse kur futesh me makinë në vend, në të vërtetë në perëndim të vendit, nuk e ndjen konfliktin, me përjashtim të shtetrrethimit gjatë natës ku bëhet shumë e qetë dhe paksa e frikshme. Në Lviv, njerëzit duket se po i kthehen jetës si normale, duke u përpjekur sa më shumë që të jetë e mundur. Dhe më pas, ndërsa i afroheni gjithnjë e më shumë Kievit, në lindje të vendit, filloni të shihni bllokimet e rrugëve dhe të shihni shkatërrimin, i cili është vërtet tronditës kur nuk keni parë diçka të tillë nga afër”, u shpreh aktori./21Media