Zelensky i kërkon SHBA-së që ta ndihmojë atë të mposht Rusinë

Ukraina nuk do të dorëzohet kurrë, ka thënë Presidenti Volodymyr Zelensky, në një fjalim ndaj ligjvënësve amerikanë në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit që nga pushtimi rus.
Ndihma ushtarake amerikane për Ukrainën nuk ishte bamirësi, por një investim në sigurinë për të ardhmen, tha Zelensky.
Apeli i tij vjen mes shenjave që mbështetja e SHBA-së ka të ngjarë të përballet me një shqyrtim më të madh nga ligjvënësit republikanë në Kongres.
Biden i thotë Zelenskyt: Ju nuk do të qëndroni kurrë vetëm
Presidenti i SHBA-ve Joe Biden i ka thënë Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky se SHBA do të qëndrojë pranë Ukrainës “për aq kohë sa duhet” në luftën e saj me Rusinë.
“Ju nuk do të qëndroni kurrë vetëm,” i tha Biden Zelenskyt teksa ai vizitoi Shtëpinë e Bardhë në udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit që nga fillimi i pushtimit rus.
Biden konfirmoi një paketë të re prej më shumë se 2 miliardë dollarë (1.7 miliardë £) ndihmë për Ukrainën dhe premtoi 45 miliardë dollarë të tjera.
Zelensky shprehu mirënjohjen e tij për mbështetjen e Uashingtonit.
Në konferencën e përbashkët për shtyp të së mërkurës, Biden u tha gazetarëve se ai “nuk ishte aspak i shqetësuar” për mbajtjen e përbashkët të koalicionit ndërkombëtar.
Mes shqetësimeve se disa aleatë mund të ndjejnë tendosjen e kostos së konfliktit dhe ndërprerjen e furnizimeve globale të ushqimit dhe energjisë, presidenti i SHBA tha se ndihej “shumë mirë” për solidaritetin e mbështetjes për Ukrainën.
Biden tha se presidenti rus Vladimir Putin “nuk kishte ndërmend ta ndalte këtë luftë mizore”.
Si aleati më i rëndësishëm i Ukrainës, SHBA-ja ka dhënë tashmë 50 miliardë dollarë (41 miliardë £) ndihmë humanitare, financiare dhe të sigurisë – shumë më tepër se çdo vend tjetër./21Media

Back to top button