Biden nënshkruan dokumentet për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi dokumentet e ratifikimit të martën duke sjellë Finlandën dhe Suedinë një hap më afër anëtarësimit në aleancën e NATO-s.
″Presidenti rus Vladimir Putin mendoi se mund të na ndajë. Aleanca jonë është më e afërt se kurrë, është më e bashkuar se kurrë dhe pasi Finlanda dhe Suedia të bashkohen, ne do të jemi më të fortë se kurrë”, tha Biden nga Dhoma Lindore e Shtëpisë së Bardhë.
Javën e kaluar, Senati votoi 95 kundër 1 për të ratifikuar hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në aleancën më të fuqishme ushtarake në botë.
Në maj, të dy vendet filluan procesin formal të aplikimit në NATO në sfondin e luftës së Rusisë në Ukrainë. Moska, prej kohësh e kujdesshme ndaj zgjerimit të NATO-s, ka kundërshtuar planet e të dy vendeve për t’u bashkuar me aleancën.
Si Finlanda ashtu edhe Suedia tashmë përmbushin shumë nga kërkesat për të qenë anëtarë të NATO-s.
Disa nga kërkesat përfshijnë të pasurit një sistem politik demokratik funksional, një gatishmëri për të ofruar transparencë ekonomike dhe aftësi për të dhënë kontribute ushtarake në misionet e NATO-s.
“Ata do të plotësojnë çdo kërkesë të NATO-s, ne jemi të sigurt për këtë”, tha Biden përpara nënshkrimit të dokumenteve.
Në fillim të këtij viti, Biden mirëpriti liderët nga të dy vendet në Shtëpinë e Bardhë dhe u zotua të punojë me Senatin – i cili duhet të nënshkruajë miratimin e SHBA-së për ofertat e NATO-s – dhe 29 anëtarët e tjerë të aleancës për të futur me shpejtësi Suedinë dhe Finlandën në grupi./21Media

Back to top button