Biden thotë se Putini është përgjegjës për vdekjen e Navalnyt

(Lajm i përditësuar)


Shtëpia e Bardhë bën thirrje për hetim të menjëhershëm për vdekjen e Navalnyt

Administrata Biden po bën thirrje për një hetim për vdekjen e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë i bëri komentet më herët ndërsa udhëtonte në bordin e Air Force One së bashku me Presidentin Biden dhe gazetarët.

Kjo thirrje i bën jehonë një deklarate që kemi dëgjuar më parë nga Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, e cila vazhdoi duke shtuar se kur një person vdes në paraburgim shtetëror, supozimi është se vetë shteti është përgjegjës.


Biden thotë se Putini është përgjegjës për vdekjen e Navalny-t

Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se ai e konsideron presidentin rus Vladimir Putin përgjegjës pasi shërbimi i burgjeve ruse njoftoi se figura e opozitës Alexey Navalny ka vdekur në burg .

“Mos bëni gabim: Putin është përgjegjës për vdekjen e Navalny,” tha ai. “Putini nuk synon vetëm qytetarët e vendeve të tjera, siç e kemi parë në atë që po ndodh në Ukrainë tani – ai gjithashtu shkakton krime të tmerrshme ndaj popullit të tij”, shtoi presidenti.

Presidenti tha se ishte “i indinjuar” nga lajmi, raporton CNN përcjell portali rtv21.tv

Navalny “i qëndroi me guxim korrupsionit, dhunës dhe të gjitha gjërave të këqija që po bënte qeveria e Putinit. Si kundërpërgjigje, Putini e helmoi, e arrestoi, e ndoqi penalisht për krime të fabrikuara,” tha Biden.

“Edhe në burg ishte një zë i fuqishëm për të vërtetën”, tha ai.
“Ai mund të kishte jetuar i sigurt në mërgim pas atentatit ndaj tij në vitin 2020, i cili për pak e vrau atë”, tha ai. “Në vend të kësaj, ai u kthye në Rusi – duke e ditur se ka të ngjarë të burgosej, ndoshta do të vritej nëse do të vazhdonte punën e tij. Por ai e bëri atë gjithsesi. Sepse ai besonte shumë në vendin e tij, në Rusi,” vazhdoi presidenti./21Media

Back to top button