Bill Cosby përgjegjës për sulmin seksual me të mitura

1 min read

Komediani Bill Cosby ka sulmuar seksualisht një adoleshente në rezidencën Playboy në Los Anxhelos në vitin 1975, kanë gjetur juria.

Juria vendosi gjithashtu që Cosby duhet t’i paguajë Huth, e cila tani është 64, 500,000 dollarë (407,000 funte) si dëmshpërblim.

Më pak se një vit më parë, Cosby u lirua nga burgu pasi u hodh poshtë dënimi i tij për sulm seksual.

Më shumë se 50 gra janë paraqitur me akuza për abuzim kundër burrit të njohur dikur si Babai i Amerikës, akuza që ai i mohon.

Çështja civile kundër Cosby në Santa Monica, Kaliforni ishte e para që doli në gjyq dhe përfaqësonte një nga veprimet e fundit ligjore të mbetura kundër tij.

Cosbyt nuk iu kërkua të paraqitej personalisht në gjyq dhe nuk u paraqit kurrë, por gjykata pa një deponim të 2015-ës nga avokatët e Huth, në të cilin komediani tha se nuk e mbante mend atë dhe nuk do të kishte kryer marrëdhënie seksuale me një të mitur./21Media