Biskota me çokollatë, një recetë perfekte për të gatuar me familjen

Kini parasysh dhe përgatisni këtë recetë të shijshme dhe të lehtë të biskotave me çokollatë që do ta pëlqejnë të gjithë në shtëpi.
Përbërësit

250 gr gjalpë.

1/2 filxhan sheqer të bardhë.
1/2 filxhan sheqer kaf.
2 gota miell gruri për të gjitha përdorimet.
1 lugë gjelle sodë buke.
1/2 filxhanë copa çokollatë dhe çokollatë të zezë.
1 vezë.
1/2 filxhan arra.
2 lugë ekstrakt vanilje.
Kripë për shije.

• Hapi 1
Vendoseni gjalpin në temperaturën e dhomës në një tas për përzierje. Shtoni gjysmë filxhani sheqer të bardhë dhe gjysmë filxhani sheqer kaf. Rrihni këta përbërës. Pasi sheqeri dhe gjalpi të jenë përzier, shtoni vezën, dy lugët vanilje dhe pak kripë (që do të ndihmojë për të përmirësuar shijen e përbërësve të tjerë).
• Hapi 2
Në një tas të veçantë, përzieni arrat, copëzat e çokollatës, miellin dhe sodën e bukës. Kombinimi i këtyre përbërësve në një enë të ndryshme do t’i ndihmojë ata të shpërndahen mirë dhe kështu të mos qëndrojnë në fund të përzierjes.
• Hapi 3
Përbërësit e thatë i bashkojmë me të lagët dhe i përziejmë. Më pas merrni një fletë pjekje të mbuluar me letër furre. Përdorni një lugë akulloreje për të hedhur pjesë me lugë të secilës biskota në tabaka.
• Hapi 4
Piqni biskotat tuaja për rreth 15 minuta në 350°.Ju bëftë mirë!/21Media

Back to top button