Blinken shpreson se “Pekini nuk do të prodhojë një krizë” pas vizitës së Pelosit në Tajvan

2 min read

(CNN)

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi të enjten se ai “(shpreson) shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë ose nuk do të kërkojë një pretendim për të rritur veprimet e tij agresive ushtarake” pasi Kina gjuajti raketa drejt ujërave pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve pranë ishullit vetëqeverisës në vazhdën e vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi atje.

Blinken vuri në dukje se “shumë vende në mbarë botën besojnë se përshkallëzimi nuk i shërben askujt dhe mund të ketë pasoja të padëshiruara që nuk i shërbejnë interesave të askujt, duke përfshirë anëtarët e ASEAN dhe duke përfshirë Kinën”, shkruan CNN, përcjell rtv21.tv

“Ne kemi arritur të angazhojmë homologët tanë të PRC në ditët e fundit në çdo nivel të qeverisë për të përcjellë këtë mesazh. Ruajtja e stabilitetit ndër ngushticat është interesi i të gjitha vendeve në rajon, duke përfshirë të gjithë kolegët tanë brenda ASEAN. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kenë një interes të qëndrueshëm për paqen dhe stabilitetin përtej ngushticës së Tajvanit. Ne kundërshtojmë çdo përpjekje të njëanshme për të ndryshuar status quo-në, veçanërisht me forcë”, u shpreh Blinken.

“Dhe dua të theksoj: asgjë nuk ka ndryshuar në pozicionin tonë dhe shpresoj shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë ose nuk do të kërkojë një pretendim për të rritur veprimet e tij agresive ushtarake”, tha ai./21Media