Bora e mbuloi Gjermaninë veriore të dielën, duke bërë që operatori hekurudhor “Deutsche Bahn” të pezullojë lidhjet me Holandën dhe disa shërbime të brendshme në distanca të gjata ndërsa qendra kombëtare e motit paralajmëroi për reshje bore jashtëzakonisht të mëdha.

Temperaturat ranë në -7 gradë Celsius dhe erërat e forta nga lindja ngritën furtunat e dëborës, transmeton rtv21.tv.

“Deutsche Bahn” tha në faqen e saj të internetit se shërbimet e trenave në distancë të gjatë midis Berlinit, Hanoverit dhe Kolnit ishin pezulluar deri në një njoftim tjetër./21Media