Borrell: I kemi paraqitur palëve propozim për rrugëdalje

Borrell: I kemi paraqitur palëve propozim për rrugëdalje

User Rating: Be the first one !

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell do të raportojë sot (e hënë) para Këshillit të Ministrave të BE-së për situatën në veri të vendit. Punimet e Këshillit do të jenë të shtrira në dy ditë, më 14 dhe 15 nëntor, ndërsa do të diskutohen edhe tema të tjera.

Takimi fillon në ora 10:00 dhe mbahet në Bruksel.

Përpos që do të jap analizën e tij për situatën e re të krijuar në veri të Kosovës, Borrell do të raportojë para ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian edhe për takimet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, në Paris.

Pas takimeve që pati me liderët e të dy vendeve, Borrell deklaroi se palët duhet të angazhohen dhe në mënyrë konstruktive të tregojnë gatishmëri për kompromis dhe të respektojnë angazhimet e tyre në dialog.

“Mjedisi aktual gjeopolitik e bën edhe më të domosdoshme për të kapërcyer trashëgiminë e së kaluarës dhe për t’u angazhuar në negociata kuptimplotë për atë çështje që ka vërtet rëndësi për Kosovën, Serbinë, popullin e tyre dhe gjithë rajonin – e cila është normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet dy palëve si një faktor kyç për të ecur përpara në rrugën e tyre evropiane. Serbët e Kosovës duhet të kthehen menjëherë në institucionet e Kosovës dhe të rifillojnë detyrat e tyre, dhe Kosova duhet t’i harmonizojë veprimet e saj, në lidhje me targat, me marrëveshjet e kaluara të dialogut dhe të nis negociatat për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, pa vonesa të mëtejshme. Këto obligime, të ndërmarra në kuadër të dialogut, mbeten të vlefshme dhe të detyrueshme”, tha ai.

Në të njëjtën kohë, Borrell nënvizoi rëndësinë e të përmbajturit nga çdo veprim i njëanshëm dhe retorikë nxitëse.

“Me luftën që po ndodh në Ukrainë, Evropa nuk mund të ketë një tjetër konflikt në tokën e saj. Është përgjegjësi e palëve që ta shmangin këtë për të mirën e njerëzve të tyre, të cilët do të humbasin më shumë nëse sjellja aktuale përshkallëzuese nuk ndryshon. Pamundësia për të përmbushur detyrimet dhe përshkallëzimi i shpejtë, do të kenë pasoja të dëmshme para së gjithash për njerëzit në Kosovë dhe Serbi, për të ardhmen evropiane të të dyja palëve dhe besueshmërinë e tyre në sytë e partnerëve evropianë dhe ndërkombëtarë”, tha Borrell.

Kryeministri Kurti ka përsëritur se nuk do të pranojë asociacion njëetnik në Kosovë, ndërsa tha se zhvillimet e fundit nuk duhet të largojnë vëmendjen nga marrëveshja finale me njohje reciproke. Ai nuk ka dhënë shenja se mund të tërhiqet edhe nga vendimi për targat, shtyrja e zbatimit të të cilit i është kërkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Situata në veri mori një tjetër drejtim pasi pjesëtarët e komunitetit serb dhanë dorëheqje nga institucionet kosovare, në shenjë kundërshtimi ndaj zbatimit të planit të Qeverisë së Kosovës për regjistrimin e makinave me targa RKS të Republikës së Kosovës.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button