Mbretëria e Bashkuar do të mbyllë të gjitha korridoret e udhëtimit nga e hëna në mëngjes për të “mbrojtur nga rreziku i varianteve të reja ende të paidentifikuara” të Covid, ka thënë Kryeministri Boris Johnson

Kushdo që do të hyjnë në Britani nga përtej detit do të duhet të tregojë provën e një testi negativ Covid përpara se të niset, përcjell portali rtv21.tv

Kjo vjen ndërsa ndalimi i udhëtarëve nga Amerika e Jugut dhe Portugalia hyri në fuqi të premten për shqetësimet në lidhje me një variant të ri të identifikuar në Brazil.

Boris Johnson tha se rregullat e reja do të jenë në fuqi të paktën deri në 15 shkurt.

Edhe 1,280 njerëz të tjerë me koronavirus kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar brenda 28 ditëve duke e çuar totalin në 87,291.

Shifrat e fundit të qeverisë të premten gjithashtu treguan se 55,761 raste të tjera ishin raportuar – nga 48,682 një ditë më parë./21Media