Bruce Willis mohon se ka shitur të drejtat e fytyrës

Agjenti i Bruce Willis ka mohuar raportimet se ylli i filmit ka shitur të drejtat e fytyrës së tij.
Javën e kaluar, u raportua gjerësisht se Willis, në marrëveshjen e parë të këtij lloji, ia kishte shitur fytyrën një kompanie të quajtur Deepcake.
Megjithatë, një zëdhënës i aktorit i tha BBC-së se ai nuk kishte “asnjë partneritet apo marrëveshje” me kompaninë.
Një përfaqësues i Deepcake tha se vetëm Willis kishte të drejtat për fytyrën e tij.
Willis njoftoi tërheqjen e tij nga aktrimi në mars pasi u diagnostikua me afazi, një çrregullim që ndikon në të folur.
Deepfakes përdorin inteligjencën artificiale (AI) dhe teknologjinë e të mësuarit të makinerive për të krijuar video realiste – shpesh të të famshëmve ose politikanëve.
Për aktorët që nuk mund të aktrojnë më, teknologjia ka potencialin të ndryshojë lojën.
Më 27 shtator, Daily Mail raportoi se një marrëveshje ishte arritur midis Willis dhe Deepcake.
“Dy herë fituesi i Emmy-t Bruce Willis mund të shfaqet ende në filma pasi ka shitur të drejtat e tij të fytyrës për Deepcake”, thuhej në njoftim./21Media

Back to top button