Burrit të pavaksinuar iu mohua transplantimi i zemrës

2 min read

Një spital amerikan ka refuzuar një pacient për një transplant zemre të paktën pjesërisht sepse ai nuk është i vaksinuar kundër Covid-19.

DJ Ferguson, 31 vjeç, ka nevojë të madhe për një zemër të re, por Brigham and Women’s Hospital në Boston e hoqi atë nga lista e tyre, tha babai i tij, David.

Ai tha se vaksina kundër Covid bie ndesh me “parimet bazë të djalit të tij”.

Spitali tha se po ndiqte politikën.

“Duke pasur parasysh mungesën e organeve në dispozicion, ne bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që një pacient që merr një organ të transplantuar të ketë shanset më të mëdha për të mbijetuar”, Brigham and Women’s Hospital i tha BBC-së në një deklaratë.

Një zëdhënës tha se spitali kërkon “vaksinën Covid-19 dhe sjelljet e stilit të jetesës për kandidatët për transplantim për të krijuar shansin më të mirë për një operacion të suksesshëm dhe për të optimizuar mbijetesën e pacientit pas transplantimit, duke pasur parasysh se sistemi i tyre imunitar është i shtypur në mënyrë drastike”.

Deklarata e formuluar me kujdes e spitalit mund të sugjerojë që faktorë të tjerë qëndrojnë përtej statusit të pavaksinuar të pacientit për papërshtatshmërinë e tij, por ai refuzoi të diskutonte specifikat, duke përmendur privatësinë e pacientit, transmeton rtv21.tv.

Spitali shtoi se shumica e 100,000 njerëzve në listat e pritjes për transplantim organesh nuk do të marrin një organ brenda pesë viteve për shkak të mungesës së organeve në dispozicion.

Ferguson ka qenë në spital që nga 26 nëntori i vitit 2021, dhe ai vuan nga një problem i trashëguar i zemrës që bën që mushkëritë e tij të mbushen me gjak dhe lëngje.

Një baba i dy fëmijëve Ferguson mbetet në spital, thanë të dashurit e tij.

Familja e tij ka sugjeruar se ai është shumë i dobët për t’u transferuar në një spital tjetër dhe se “po i mbaron koha”.

Nuk është hera e parë që një amerikan i pavaksinuar përballet me pengesa në kujdesin shëndetësor javët e fundit.

Në fillim të këtij muaji, një grua nga Minesota paditi spitalin e saj lokal pasi mjekët u përpoqën t’i hiqnin burrin e saj të pavaksinuar nga ventilatori që ai kishte përdorur për dy muaj.

Pak më shumë se 63% e popullsisë së SHBA-së është e dyfishtë dhe rreth 40% e amerikanëve kanë marrë një dozë të tretë përforcuese./21Media