“Centrali bërthamor i Ukrainës në Zaporizhzhia është jashtë kontrollit”

Kreu i agjencisë bërthamore të Kombeve të Bashkuara tha se centrali bërthamor i Zaporizhzhia-s në Ukrainë është “plotësisht jashtë kontrollit”.

“Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur”, tha Rafael Grossi për agjencinë e lajmeve Associated Press.

Vendi, i mbajtur nga forcat ruse që nga fillimi i marsit, është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë.

Grossi tha të hënën se ekipi i tij kishte qenë gati për të vizituar fabrikën për dy muajt e fundit. Por, ata deri më tani nuk kanë qenë në gjendje të kryejnë misionin, tha ai.

Ndërkohë, një zyrtar i instaluar nga Rusia në rajonin e Zaporizhzhia i tha agjencisë së lajmeve Reuters se forcat ukrainase po përdorin armë të furnizuara nga perëndimi për të sulmuar fabrikën.

Yevgeny Balitsky tha se zyrtarët ishin gati t’i tregonin IAEA-s se si rusët po ruanin objektin bërthamor, ndërsa ukrainasit dyshohet se po e sulmonin atë, raportoi agjencia.

Rusia ka pushtuar termocentralin në ditët e para pas fillimit të luftës dhe bombardimi i ndërtesave atje nga forcat ruse ka shkaktuar një protestë ndërkombëtare.

Termocentrali në Ukrainën jugore është ende në funksion, me stafin ukrainas nën kontrollin rus, shkruan BBC./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button