Çfarë mund të ndodhë nëse ndaloni së ngrëni bukë?

 
Kur planifikoni të filloni të hani shëndetshëm, buka është shpesh një nga ushqimet e para që dëshironi të përjashtoni nga dieta juaj. Por kur bëhet fjalë për karbohidratet, drithërat janë të gjitha të njëjta, dhe ndërkohë që heqja dorë nga buka e bardhë mund t’ju ndihmojë të humbni disa kilogramë, heqja e bukës me drithëra integrale në fakt mund të varfërojë trupin tuaj me lëndët ushqyese shumë të nevojshme.
Bright Side tregon se çfarë ndodh nëse vendosni të hiqni dorë nga buka një herë e përgjithmonë.
Mund të përjetoni ngërçe në këmbë

Heqja dorë nga buka plotësisht mund të ketë disa efekte anësore të pakëndshme. Nëse po planifikoni të shkoni në një dietë keto, që do të thotë të hiqni pothuajse plotësisht bukën dhe karbohidratet e tjera, shanset janë që mund të përjetoni ngërçe në këmbë. Zakonisht ndodhin gjatë natës dhe mund të zgjasin nga sekonda deri në minuta. Buka është e pasur me elektrolite dhe kur trupi juaj nuk merr mjaftueshëm nga këto lëndë ushqyese thelbësore, mund të çojë në spazma të muskujve.
Mund të ndiheni të lodhur

Ndërsa buka e bardhë nuk është mënyra më e shëndetshme për të marrë karbohidrate të mjaftueshme, ngrënia e moderuar e grurit dhe bukës me drithëra do t’i japë trupit tuaj më shumë energji. Për shkak se janë të pasura me fibra, hekur dhe magnez, këto ushqime do t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe me energji, madje mund t’ju ndihmojnë të merrni energji të mjaftueshme për të shkuar në palestër pas një dite të ngarkuar në punë.
Dëshira juaj për sheqer mund të rritet

Për shkak se buka mund të përdoret për energji, heqja dorë plotësisht nga ajo do të thotë se do të duhet të gjesh një burim tjetër energjie diku tjetër. Kur ndihemi të lodhur, ne natyrshëm gjejmë ushqime që mund të na japin një nxitje të shpejtë të energjisë, si ëmbëlsirat dhe pijet me sheqer. Ndërsa ngrënia e bukës në mënyrë të moderuar nuk do t’ju bëjë të shtoni kilogramë të tepërt, ngrënia e biskotave dhe çokollatave sa herë që ndiheni të rraskapitur, patjetër që mundet.
Shkuarja në tualet mund të bëhet më e vështirë

Nëse po hiqni dorë nga buka e bardhë e zakonshme, kjo mund të mos jetë shumë problem për ju, por heqja e bukës me drithëra të plota ose thekre mund t’ju bëjë të kaloni më shumë kohë në tualet. Buka me drithëra integrale është e pasur me fibra, e cila ndihmon tretjen tuaj dhe në fakt është vërtetuar se funksionon më mirë se laksativët për lehtësimin e kapsllëkut.
Ndryshimet e humorit tuaj mund të përkeqësohen

Nëse keni ndjerë ndonjëherë sikur asgjë nuk mund t’jua rrisë humorin më shpejt se një copë pica, në fakt ka një shpjegim shkencor për këtë. Ngrënia e karbohidrateve çliron një kimikat të quajtur serotonin, i cili është përgjegjës për t’ju bërë të ndiheni mirë dhe madje mund të shtypë oreksin tuaj. Kjo do të thotë që kënaqja me karbohidrate të shëndetshme herë pas here mund të përmirësojë disponimin tuaj dhe të zbusë urinë tuaj.
Rreziku juaj për sëmundje të zemrës mund të rritet

Llojet e drithërave që zgjidhni të hiqni nga dieta juaj mund të ndryshojnë lojën kur bëhet fjalë për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme. Ndërsa karbohidratet e rafinuara mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ngrënia e drithërave të plota është vërtetuar se ul kolesterolin dhe mban larg shumë sëmundjeve të zemrës./21Media

Back to top button