Izraeli e ka vaksinuar shumicën e popullatës me dozën e parë anticovid

Izraeli e ka vaksinuar shumicën e popullatës me dozën e parë anticovid

Qeveria izraelite ka miratuar hapjen e shumicës së ekonomisë së vendit nga nesër, duke përfshirë restorante, kafene, kolegje, dhoma takimesh, atraksione turistike dhe hotele.

Rregulloret e reja janë miratuar gjithashtu për kthimin në vend përmes Aeroportit Ndërkombëtar Ben-Gurion, i cili është mbyllur për pothuajse të gjitha fluturimet për më shumë se një muaj.

Në ditët në vijim, 1.000 njerëz në ditë do të jenë në gjendje të hyjnë në vend me aeroplan nga New York, Frankfurt, Paris, Toronto, Kiev dhe Hong Kong. Më vonë javën tjetër, ky numër do të rritet në 3,000 pasagjerë në ditë, njoftoi media izraelite.

Karantina e detyrueshme në të ashtuquajturit hotele të virusit korona është hequr, por ata që vijnë nga jashtë do të duhet të izolohen në shtëpi.

Restorantet lejohen të përdorin 75% të kapacitetit, pra të presin deri në 100 persona brenda, me të ashtuquajturat “leje të gjelbërta” të cilat vërtetojnë se ata janë vaksinuar ose janë shëruar nga infeksioni i virusit korona.

Njerëzit e pavaksinuar, gjithashtu deri në 100 persona, mund të darkojnë jashtë, me kusht që tavolinat të jenë në një distancë prej dy metrash.

Hotelet janë të rezervuara për mbajtësit e “pasazheve të gjelbërta” dhe fëmijëve nën moshën 16 vjeç me një test negativ virusi, por restorantet në to do të jenë në gjendje të punojnë deri në 50 për qind të kapacitetit të tyre, dmth. për të akomoduar maksimum 300 persona.

Sallat e mbledhjeve gjithashtu do të ripërtrijnë aktivitetet, jo vetëm për mbajtësit e lejeve, por me 50 përqind të kapacitetit, ose maksimumi 300 persona. Ndeshjet sportive dhe tubimet kulturore di të organizohen me një audiencë të kufizuar.

Vendimi i mbrëmjes së sotme shënon fillimin e fazës së tretë të “bllokimit” që ishte e vlefshme në të gjithë vendin.

Do të hapen institucionet e arsimit të lartë dhe shkollat ​​fetare për të vaksinuarit, me kusht që të sigurohen programe alternative për ata që nuk kanë “leje të gjelbërta” dhe që distanca fizike të merret parasysh.

Deri më tani, Izraeli ka vaksinuar më shumë se 4.9 milion njerëz me të paktën një dozë, dhe më shumë se 3.7 milion kanë marrë dozën e dytë.

Rreth 90 për qind e njerëzve mbi moshën 16 vjeç janë shëruar nga virusi ose kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës./21Media