Dhjetë serialet më të shikuara të Netflix në vitin 2021

Gjatë viteve të fundit, Netflix është shndëruar një destincion filmash, për të gjithë.
Kështu, janë listuar dhjetë filmat që kanë regjistruar një numër të madh shikuesish në Netflix përgjatë vitit 2021.
“Murder Among the Mormons”
Vitet e fundit nuk kanë munguar dokumentarët e vërtetë të krimit, pasi zhanri është bërë më popullor se kurrë. Si rezultat, po bëhet më e vështirë të krijosh një histori unike dhe befasuese.
“Murder Among the Mormons” ka sukses jo pak për shkak të ndërtimit dhe strukturës së tij unike, e cila shpaloset në tre episode të vogla. Seriali tregon historinë e një pjese të harruar të historisë që rrotullohet rreth një serie bombardimesh në Salt Lake City, Utah, të përqendruara në zbulimin e dokumenteve të rralla mormone që tronditën komunitetin.
“Sweet Tooth”
Përshtatur nga seriali komik i Jeff Lemire, “Dhëmbi i ëmbël” zhvillohet në një botë post-pandemike ku një virus i njohur ka zhdukur një pjesë të madhe të popullsisë dhe ka ndryshuar mënyrën se si lindin fëmijët. Në vend që të konceptohen si foshnja tipike njerëzore, të gjithë fëmijët janë hibride njeri-kafshë. Seriali përqendrohet në Gus (Christian Convery), një djalë 10-vjeçar që jeton i izoluar në pyll me babanë e tij (Ëill Forte). Gus është naiv, por i guximshëm dhe imagjinar, duke dashur të eksplorojë botën jashtë kufijve që i ati i ka krijuar, por i kujdesshëm ndaj rreziqeve që përgjojnë përtej shtëpisë së tij.
“Clickbait”
Tregimi i historive për teknologjinë ka qenë gjithmonë i vështirë, ndërsa teknologjia bëhet një pjesë gjithnjë e më e madhe e jetës së përditshme të njerëzve. Për më tepër, është e vështirë të tregosh një histori bindëse kryesisht përmes ndërveprimeve të personazheve me ekranet, pasi kjo është në thelb jodramatike dhe gjithashtu mund të duket e vjetëruar nga koha kur audienca mund të shohë prodhimin. “Clickbait” arrin në një farë mënyre t’i shmangë këto probleme dhe është një thriller i vrullshëm dhe i tmerrshëm që ndihet si modern ashtu edhe unik.
“Sex Education”
Komedia britanike e seksit adoleshent “Edukimi seksual” është vlerësuar nga kritikët që nga fundi i sezonit të saj të parë në 2019. Seriali fillimisht ndoqi një premisë bazë me një lidhje tepër të fortë: Otis (Asa Butterfield), djali i nënës beqare dhe terapisti seksi Jean Milburn (Gillian Anderson), vendos të fillojë një biznes klandestin këshillash seksi në shkollën e tij të mesme me ndihmën e të dashurës së tij, Maeve (Emma Mackey) dhe mikut të tij më të mirë, Eric (Ncuti Gatwa). Deri tani, shfaqja ka evoluar përtej asaj premise fillestare, duke marrë zhytje të thella emocionale në jetën dhe identitetin e personazheve të saj, duke mbetur akoma qesharake, romantike dhe shpesh shumë e sikletshme.
“Shadow and Bone”
Bazuar në serinë masive të njohura të romaneve për të rinjtë nga Leigh Bardugo, “Hija dhe kocka” është një seri e madhe fantazie e përqendruar në një botë të quajtur Ravka, ku njerëzit e njohur si Grisha zotërojnë aftësi të mbinatyrshme që çojnë në trazira politike. Në qendër të kësaj historie është Alina Starkov (Jessie Mei Li), një hartues për Ushtrinë Ravkan e cila zbulon se është një Grisha mitike e njohur si Thirrja e Diellit kur përpiqet të shpëtojë jetën e mikut të saj më të mirë, Mal (Archie Renaux ).
“Lupin”
Ashtu si “Squid Game”, “Lupin” dëshmon se publiku është i etur për serialet e zhanrit ndërkombëtar. Frymëzuar nga romanet klasike franceze të Maurice Leblanc, “Lupin” ndjek Assane Diop (Omar Sy), një artist mashtrues që adopton mënyrat e personazhit të tij të preferuar imagjinar, hajdutit zotëri Arsène Lupin, në mënyrë që të kryejë një histori të përpunuar shumëvjeçare. komplot hakmarrjeje në emër të babait të tij. Si fëmijë, babai i Diop-it u përdor si një kok turku nga punëdhënësi i tij i pasur, Pellegrini (Hervé Pierre) dhe u dërgua në burg. Ai vdiq atje, duke e lënë të riun Assane jetim.
“I Think You Should Leave ëith Tim Robinson”
Është e sigurt të thuhet se Netflix është bërë një qendër për komedinë. “I Think You Should Leave ëith Tom Robinson” luan Robinson, një ish-shkrimtar i “Saturday Night Live”, në një shfaqje komedi të çuditshme, absurde dhe të çiltër gazmore. Shumë nga personazhet e Robinsonit janë njerëz mesatarë, mediokër në situata të zakonshme, të shtyrë në prag të mendjes së tyre nga skenarë të vegjël dhe të çmendur.
“Never Have I Ever”
Që kur u largua nga seria e saj e parë origjinale, “The Mindy Project”, Mindy Kaling ka qenë e zënë duke prodhuar një numër të madh rom-com televizive, një format në të cilin ajo shkëlqen. “Never Have I Ever” gjithashtu thellohet në zhanrin e adoleshencës, duke i dhënë Kaling dhe bashkëkrijuesit të saj Lang Fisher më shumë material për komedinë. Seriali ndjek Devi Vishëakumar (Maitreyi Ramakrishnan), një vajzë adoleshente që përpiqet të përballet me vdekjen e papritur të babait të saj.
“On My Block”
Ndër seritë origjinale të shumta që ka prodhuar Netflix, shfaqjet e tij për adoleshencë janë disa nga më të mirat. “On My Block”, një dramë që ndjek katër miq në Los Angeles Qendrore Jugore, ndihet veçanërisht e veçantë. Ndërsa fëmijët hyjnë në shkollën e mesme, nuk ka dyshim që këta të katër do të kenë kurrizin e njëri-tjetrit, por shumë ndërlikime i pengojnë. Monse (Sierra Capri) është një djalë i shkretë, i zgjuar dhe i vendosur.
“Squid Game”
Pasi “Parasite” fitoi filmin më të mirë në 2019-ën, audienca amerikane mësoi të kapërcejë barrierën dhe kanë zhvilluar një oreks për media zhanre në gjuhë të tjera. “Squid Game” mund të jetë dëshmia më e madhe e kësaj. Thrilleri ndjek një grup kërkuesish në vështirësi, të zhytur në borxhe në Korenë e Jugut, të cilët rrëmbehen nga një organizatë misterioze e maskuar. Së shpejti zbulohet se këta 456 njerëz të dëshpëruar, me vështirësi financiare kanë mundësinë të konkurrojnë në një seri lojërash për një çmim masiv në para, por kur ata luajnë lojën e tyre të parë, aksionet bëhen edhe më të larta: Ata fitojnë ose vdesin./21Media

Back to top button