“Digjet” raundi i parë, zëvendësuesi i Metës nuk ka ende një emër, sytë nga 23 maji

Politika nuk ka arritur të gjejë presidentin që do të zëvendësojë Ilir Metën pas 24 korrikut. Demokratët dhe socialistët kanë dështuar të gjejnë një emër konsensual, duke djegur raundin e parë vetëm për procedurë.
Ora 16:00 e së dielës ishte afati i fundit për dorëzimin e ndonjë kandidati me firmat e 20 deputetëve por zyrtarisht nuk është regjistruar asnjë kandidat.
Për hir të dialogut mazhoranca dhe opozita pas seancës së posaçme të së hënës në orën 17:00 do të rinisin diskutimet për emrat.
Demokratët kërkojnë ë propozimi i parë të jetë i opozitës dhe pikërisht për këtë, Enkelejd Alibeaj po pret një qëndrim zyrtar nga socialistët.
Por, në ndryshim nga PD dy grupet e tjera parlamentare, PDIU dhe Mediu duan një president politik.
Ndërsa, negociatat do të vijojnë për raundin e dytë Komisioni i Rithemelimit është përjashtuar nga mazhoranca, madje duke përjashtuar nga procesi çdo emër që mbështetet nga ish-kryeministri Sali Berisha.
Nëse PS do të marrë në konsideratë kërkesën e Opozitës që tri raundet e para me 84 vota të marrin në dispozicion kohën maksimale që lejon kushtetuta, raundi i dytë do të zhvillohet më 23 maj./Oranews

Back to top button