Dita më e ngarkuar që nga Lufta e Dytë Botërore për zjarrfikësit

Shërbimi zjarrfikës i Londrës ka pasur ditën e tij më të ngarkuar që nga Lufta e Dytë Botërore, duke u marrë me disa zjarre në temperatura rekord të martën, tha kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan.
Kryeqyteti ishte një nga 15 zonat përreth Mbretërisë së Bashkuar që shpalli një incident të madh.
Zjarret filluan në një ditë që pa një temperaturë rekord prej 40.3 gradë Celsius në Coningsby, Lincolnshire.
Moti është ende i ngrohtë, por më i freskët të mërkurën, por ka paralajmërime për stuhi.
Khan tha se Brigada e Zjarrfikësve të Londrës mori 2,600 telefonata ndërsa merrej me zjarre të shumta. Ai më herët tha për Sky News se 41 pronat u shkatërruan në Londër të martën.
Në Wennington, në lindje të Londrës, 100 zjarrfikës luftuan një flakë që shkatërroi disa shtëpi.
Brigada e Zjarrfikësve të Londrës tha se dy rreshta shtëpish me tarraca, katër shtëpi të tjera, 12 stalla dhe pesë makina u shkatërruan nga zjarri, ndërsa një zjarrfikës në vendngjarje e përshkroi atë si “ferr absolut”.
Pamjet dramatike nga vendi i ngjarjes treguan tymin që dilte nga një numër ndërtesash, disa me çatitë e tyre të shembura dhe dëmtime të mëdha në tokën përreth.
“Normalisht marrim 350 telefonata në ditë, në një ditë të ngarkuar mund të marrim deri në 500 telefonata. Dje shërbimi zjarrfikës ka pasur më shumë se 2600 thirrje në ditë”./21Media

Back to top button