Dy persona të vdekur, dhjetëra të lënduar nga stuhitë e forta në Gjermani

Dy persona vdiqën dhe dhjetëra të tjerë u lënduan si pasojë e stuhive të forta në Gjermani.
Në Ballenstedt në shtetin Saksoni-Anhalt, dy qytetarë francezë vdiqën pasi paragllajdi i tyre me motor u përfshi nga një stuhi.
Autoritetet në Bavari thanë se 14 persona u lënduan të premten kur kasolle prej druri ku ata po përpiqeshin të strehoheshin, u shemb gjatë një stuhie në liqenin Brombach, në jug të Nurembergut. Mes të plagosurve ishin disa fëmijë dhe një grua 37-vjeçare, e cila u transportua me helikopter në spital me plagë të rënda.
Një tornado që kaloi nëpër pjesë të Gjermanisë perëndimore lëndoi dhjetëra njerëz dhe shkaktoi dëme të mëdha, thanë zyrtarët të premten.
Policia tha se deri në 40 persona ishin lënduar në Paderborn, “dhjetë prej tyre rëndë”.
“Çatitë e panumërta janë zbuluar ose dëmtuar. Shumë pemë ende shtrihen mbi makinat e shkatërruara”, tha policia, shkruan DW.
Në qytetin e afërt të Lippstadt, më shumë se 100 njerëz u bllokuan përkohësisht në një pishinë lokale të hapur pasi pemët e rrëzuara bllokuan daljen.
“E gjithë zona e qytetit pësoi dëme të mëdha”, tha shërbimi zjarrfikës i Lippstadt.
Oficerët e zjarrfikësve pastrojnë mbeturinat në qytetin e Lippstadt
Zjarrfikësit nga e gjithë shteti i Rhein-Westfalisë së Veriut u vendosën në qytete për të ndihmuar në operacionet e pastrimit.
Shërbimet meteorologjike gjermane kishin dhënë një paralajmërim stuhie për të premten dhe parashikuan stuhi deri në 130 km/h (80 milje/h) në disa vende./21Media

Back to top button