Dy vullnetarë britanikë u kapën nga ushtria ruse

Dy vullnetarë britanikë që ofrojnë ndihmë humanitare në Ukrainë janë kapur nga ushtria ruse, ka thënë një organizatë ndihmash.
Rrjeti jofitimprurës Presidium tha se burrat u arrestuan në një pikë kontrolli pranë qytetit të Zaporizhzhia në Ukrainën jugore të hënën.
Ministria e Jashtme thuhet se po kërkon urgjentisht më shumë informacion, transmeton rtv21.tv.
Të enjten, qeveria konfirmoi se një britanik ishte vrarë në Ukrainë dhe një tjetër ishte zhdukur.
Dy punonjësit e ndihmës që thuhet se u kapën besohet se kanë punuar në mënyrë të pavarur, por ishin në kontakt me Rrjetin Presidium.
Thuhet se ata po përpiqeshin të shpëtonin një familje nga një fshat në jug të Zaporizhzhia në kohën e kapjes së tyre.
Themeluesi i Presidium Network, Dominic Byrne, i tha BBC-së se burrave iu deshën gjashtë orë negociata për të kaluar nëpër pikën e fundit të kontrollit ukrainas dhe për në territorin rus, ku u ndaluan.
Dy burra të tjerë britanikë, Aiden Aslin, 28 vjeç dhe Shaun Pinner, 48 vjeç, u kapën në fillim të këtij muaji ndërsa luftonin në qytetin juglindor të Mariupolit dhe u shfaqën në TV shtetëror rus me mavijosje të dukshme në fytyrë./21Media

Back to top button