Ekipi bullgar i shahut për femra fiton titullin e parë evropian

Skuadra bullgare e shahut për femra fitoi titullin e parë evropian në kampionatin evropian të ekipeve në Budva.

Antoaneta Stefanova, Nyurgyul Salimova, Victoria Radeva, Gergana Pejçeva dhe Beloslava Krasteva arritën triumfin më të madh për ekipin kombëtar të shahut të Bullgarisë për femra, duke përfunduar me 16 pikë ndeshje pas shtatë fitoreve, dy barazime dhe asnjë humbje, duke lënë pas Azerbajxhanin me një pikë të vetme.

Në raundin e nëntë dhe të fundit, skuadra bullgare arriti një fitore të paharrueshme me 2,5:1,5 pikë ndaj skuadrës së parë të Gjeorgjisë, e cila ishte fituese e medaljes së argjendtë në Olimpiadën e fundit të Shahut.

Titulli vjen pas një pauze 10-vjeçare për bullgarët në kampionatet evropiane. Më parë, triumfet më të mëdha për ekipin kombëtar bullgar të shahut për femra datojnë nga vitet 1970 dhe 1980.

Në Olimpiadën e Shahut të vitit 1984, Margarita Voyska, Rumyana Gocheva, Pavlina Chilingirova dhe Stefka Savova u bënë medaliste të argjendta.

Dhjetë vjet më parë në Olimpiadën në Medelin të Kolumbisë, Tatjana Lematschko, Antonina Georgieva dhe Venka Assenova fituan medaljet e bronzta.

Back to top button