Eksperti i pastrimit tregon si të zhbllokoni gypat e ujit

3 min read

Pastrimi i një gypi të bllokuar mund të jetë një makth absolut dhe shpesh mund të ndihet sikur alternativa juaj e vetme është të përdorni zbardhues ose pastrues të shtrenjtë për t’i bërë kanalet tuaja të rrjedhin lirisht përsëri.

Por sipas ekspertëve, në fakt ka disa mënyra më të lira për të arritur rezultate të ngjashme – dhe për disa nuk do të keni nevojë as të dilni nga shtëpia.

Chetan Mankar, Drejtor i Operacioneve i kompanisë kryesore të sigurimit të urgjencës në shtëpi Smart Cover , tha se kanalet e bllokuara shkaktohen më së shpeshti nga grumbullimi i ushqimit, yndyrës ose flokëve, dhe ndërsa problemi ndonjëherë kërkon një hidraulik profesionist. shumicën e kohës, disa rregullime të thjeshta në shtëpi kryejnë punë, përcjell portali rtv21.tv

“Gypat e bllokuara janë një nga bezdisjet e vogla të jetës, por ndonjëherë çështja mund të jetë aq serioze sa kushton qindra euro për t’u riparuar. Shpesh shkaktohen nga grumbullimi i ushqimit, yndyrës dhe flokëve që janë mbledhur me kalimin e kohës, duke e bërë më të vështirë kalimin e ujit. Në veçanti, yndyrat mund të jenë një makth për t’u hequr qafe, por fatmirësisht ka disa truke për t’i bërë gjërat të rregullohen”, tregoi ai.

“Mund të jetë aq e thjeshtë sa të derdhni ujë të nxehtë në kanalin e kanalit, një përzierje sode buke dhe uthull “, shtoi ai.

Ujë i nxehtë

Një nga mënyrat më të lira dhe më të lehta për të pastruar kanalet tuaja të bllokuara është të derdhni pak ujë të vluar në kanal.
Edhe pse me siguri uji i nxehtë kalon përmes kanalit çdo ditë, përdorimi i ujit të sapovaluar që është më i nxehtë mund të ndihmojë në shkrirjen dhe lëvizjen e çdo yndyre të ngjizur ose bllokime të tjera.
“Përdorimi i ujit të nxehtë për të pastruar bllokimin e lavamanit është një nga zgjidhjet më të lehta dhe më pak të kushtueshme. Lëreni një kazan të ziejë dhe më pas derdhni ujin e nxehtë në lavaman dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta. Nëse uji qëndron atje pa kulluar, bllokimi është ende në vend. Përsëriteni procesin disa herë për hequr bllokimin. Kjo strategji funksionon në pastrimin e shumë llojeve të tjera të bllokimeve.”, shpjegoi Mankar.

Sodë buke dhe uthull

Për një zgjidhje më shkencore që është ende pa kimikate, provoni të përdorni një përzierje uthull të bardhë dhe sode buke, të cilat mund ta keni tashmë në shtëpinë tuaj.

Hiqni ujin e tepërt nga lavamani dhe më pas vendosni një filxhan sodë buke brenda gypit duke përdorur një lugë dhe nëse është e nevojshme, shtyjeni pluhurin në tub.

Më pas, shtoni një filxhan uthull të bardhë dhe mbulojeni gypin me një tapë ose kapak përpara./21Media