​Elon Musk ka humbur rreth 92 miliardë dollarë që nga marrja e Twitterit

Elon Musk thuhet se ka humbur rreth 92 miliardë dollarë të pasurisë së tij pas marrjes së tij në Twitter.

Njeriu më i pasur në botë thuhet gjithashtu se po mendon të vendosë platformën pas një muri pagesash, raportoi PEOPLE të martën.

Bloomberg shtoi aksionet e sipërmarrjes tjetër të biznesit të Elon, Tesla Inc, e cila përbën pjesën më të madhe të pasurisë së tij, po tregtoheshin deri në 186.75 dollarë të martën, me rënien me sa duket për shkak të investitorëve në kompaninë e makinave elektrike duke ngritur shqetësime mbi 44 miliardë dollarët e sipërmarrësit mbi marrëveshjen e blerjes së Twitter.

Babai i 10-të, Elon, 51-vjeç, tani thuhet se ka vlerë 177 miliardë dollarë, me pasurinë e tij që arriti kulmin në 2021 në 340 miliardë dollarë, kur aksionet e Teslës ishin me një çmim rekord prej 410 dollarësh.

Një burim i tha Verge Elon dhe një nga këshilltarët e tij, kapitalisti i sipërmarrjes David Sacks, kanë diskutuar idenë e murit të pagesës në të gjithë platformën në takimet e fundit.

Miliarderi është nën kritika pasi ai është paditur nga shumë punonjës të Twitter për gjoja kryerjen e një pushimi masiv në kundërshtim me Aktin e Njoftimit për Rregullimin dhe Rikualifikimin e Punëtorëve, i cili kërkon që punëdhënësit të japin njoftim të paktën 60 ditë përpara shkarkimit.

Shuma që një përdorues shpenzon për të kapërcyer murin e supozuar të planifikuar të pagesës mendohet të jetë si shtesë e 8 dollarëve që Elon dëshiron për përdoruesit e Twitter për kontrollin e tij të lakmuar të verifikimit blu.

Ai gjithashtu po përpiqet të mbajë rrjedhat ekzistuese të të ardhurave të faqes pasi disa reklamues u larguan nga frika se platforma nuk do të jetë më një “vend i sigurt” për markat.

Fytyrat e famshme, duke përfshirë Whoopi Goldberg, kanë dalë gjithashtu nga platforma, me komiken, 66-vjeç, duke thënë se ishte bërë “e çrregullt” që nga marrja e Elonit, ndërsa shkrimtari horror Stephen King, 75-vjeç, sulmoi miliarderin që duhet ta paguajë atë për qëndrimin në Twitter në vend që të tarifojë për një tik-tak blu.

Elon, i cili e ka quajtur veten “Chief Twit” u kritikua gjithashtu të martën nga përdoruesit e Twitter për postimin e një fotografie të një ushtari të Luftës së Dytë Botërore me një arkë dhe tre pëllumba bartës në shpinë.

Ai tha për imazhin – të një ushtari gjerman të Wehrmacht, pjesë e forcave të armatosura të bashkuara naziste, duke mbajtur pëllumba lajmëtarë në frontin perëndimor gjatë pushtimit gjerman të Francës, i njohur si Beteja e Francës – “si kanë ndryshuar kohët”, duke shtuar: “Atëherë kur zogjtë ishin të vërtetë. Por nëse Twitter është zog, kjo do të thotë.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button