Emiratet e Bashkuara Arabe po festojnë misionin e parë dërguar në Mars.

Ata kanë vendosur një sondë të quajtur “Shpresa” në orbitë rreth planetit, duke e bërë atë vetëm entitetin e pestë të hapësirës që e bën këtë pas SHBA-së, Bashkimit Sovjetik, Evropës dhe Indisë.

Anija kozmike, e cila u largua nga Toka shtatë muaj më parë, duhej të bënte një manovër frenimi për t’u siguruar që do të kapej nga graviteti i Marsit, raporton BBC.

Shkencëtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe tani mund të shikojnë përpara për të studiuar atmosferën e planetit.

Sateliti i tyre mbart tre instrumente që do të vëzhgojnë, midis objektivave të tjerë, se si atomet neutrale të hidrogjenit dhe oksigjenit – mbetjet nga uji dikur i bollshëm i Marsit – rrjedhin në hapësirë.

“Shpresa” do të kthejë imazhe spektakolare, me rezolucion të lartë, me disk të plotë të planetit./21Media