“Faleminderit, Mbret”, mëngjesi i parë në Brazil pa Pele-n

“Mbreti”, i cili fitoi tre Kupa Botërore dhe konsiderohej gjerësisht si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, vdiq në moshën 82-vjeçare në São Paulo të enjten.
Gjatë natës, fytyra e Peles shkëlqeu në ndërtesat në të gjithë kombin e Amerikës së Jugut dhe monumentet u ndriçuan në kujtim të tij. Tifozët dolën në rrugë të veshur me fanellën e tij ikonë numër 10.
Qeveria e Brazilit ka shpallur tre ditë zie kombëtare.
Faqet e para në Brazil po flisnin të gjitha për Pelé të premten. Njëri lexonte “Pelé vdiq, nëse vërtet Pelé mund të vdesë”, sepse për brazilianët, ai është Mbreti i tyre i përjetshëm.
Hera e fundit që u shpall zi kombëtare ishte kur vdiq Mbretëresha Elizabeth II. Shumë paralele janë tërhequr midis Pelé dhe familjes mbretërore – ai ishte më i afërti që Brazili kishte.
Mbështetësit filluan të mblidhen jashtë spitalit Albert Einstein në São Paulo pasditen e mëparshme kur dëgjuan lajmin për vdekjen e Pele.
Pelé i ishte nënshtruar trajtimit për kancerin e zorrës së trashë që nga viti 2021. Duke ditur se gjendja e tij po përkeqësohej, brazilianët kishin kaluar javë duke reflektuar mbi jetën dhe trashëgiminë e tij.
Shumë ndihen të lehtësuar që vuajtjet e tij kanë mbaruar por ai është një sportist ikonë që do t’i mungojë shumë.
Spitali lëshoi një deklaratë duke konfirmuar vdekjen e tij nga dështimi i shumëfishtë i organeve të lidhura me kancerin e tij.
Por në një pasqyrim të statusit spitali shtoi se ndante vuajtjen e ndjerë nga familja dhe të gjithë për humbjen e “Mbretit tonë të dashur të futbollit”./21Media

Back to top button