Fjalimi i madh i Orbanit në presidencën hungareze u bllokua nga Parlamenti Evropian?!

Presidenca hungareze e Këshillit të BE-së do të duhet të presë deri në fund të vitit që kryeministri Viktor Orbán të paraqesë axhendën e saj – nën sloganin “Make Europe Great Again” – para Parlamentit Evropian.

Përpjekjet e kryeministrit hungarez Viktor Orbán për t’iu drejtuar eurodeputetëve në seancën plenare inauguruese të asamblesë së sapozgjedhur në Strasburg janë kundërshtuar nga shefat e parlamenteve të paaftë për të gjetur hapësirë ​​për ta akomoduar atë në axhendë, thanë për Euronews dy burime të njohura me këtë çështje, përcjell portali rtv21.tv

Me një konventë të gjatë, krerëve të qeverive u jepet mundësia t’i drejtohen Parlamentit kur marrin presidencën e radhës të Këshillit të BE-së, duke paraqitur axhendën për radhën e tyre gjashtëmujore në krye të negociatave të politikave ndërqeveritare dhe duke iu përgjigjur pyetjeve. nga eurodeputetët.

Burimet thanë se Orbán i kishte treguar parlamentit se ai mund të paraqitej para seancës plenare të martën ose të mërkurën (16-17 korrik) javën e ardhshme për të paraqitur axhendën e presidencës hungareze, të cilës Budapesti i ka dhënë sloganin “Make Europen Great Again”.

Megjithatë, Konferenca e Kryetarëve – kryetarët e grupeve politike që përcaktojnë rendin e ditës – tha se Kuvendi në atë kohë nuk kishte hapësirë ​​në orar, u pajtuan të dy burimet.

Burimi i parë tha për Euronews se puna e Kuvendit është më se zakonisht e zënë, duke fajësuar Këshillin se nuk ka marrë parasysh këshillat e Parlamentit për kohën e zgjedhjeve evropiane.

“Pesë vjet më parë, në vitin 2019, ne ishim në gjendje të akomodonim presidencën e ardhshme finlandeze gjatë plenares së kaluar verore, sepse zgjedhjet u mbajtën në maj, duke na mundësuar të mbajmë dy plenare para verës”, tha burimi. “Ne paralajmëruam se zgjedhjet e qershorit do të kishin pasoja për programin tonë.”

Burimi i parë shtoi se parlamenti i ri duhej të konstituohej duke votuar presidentin dhe katërmbëdhjetë nënkryetarët, për të cilët të martën dhe të mërkurën duhet të mbahen në dispozicion.

Të enjten po mbahet e hapur për votën konfirmuese për riemërimin e Ursula von der Leyen si presidente e Komisionit Evropian. E premtja – ndërsa teorikisht e disponueshme, nuk ishte e mundur për Orban, sipas burimit të parë.

Rendi i ditës për seancën plenare të javës së ardhshme do të finalizohet këtë të enjte (11 korrik) gjatë një konference të kryetarëve të grupeve parlamentare. “Është e mundur që mund të ketë një akomodim në minutën e fundit,” shtoi burimi i parë.

Por një zëdhënës konfirmoi se seancat plenare të korrikut po rezervoheshin për “konstituimin e Parlamentit dhe zgjedhjen e Presidentit të Komisionit Evropian (në pritje të konfirmimit nga Konferenca e Presidentëve të enjten)”.

Prandaj, presidenca hungareze nuk ka gjasa t’ua prezantojë programin e saj eurodeputetëve përpara shtatorit, tha zëdhënësi për Euronews.

Orbán e ka shpallur veten i vetmi lider i BE-së në kushte miqësore me dy qeveritë më të shquara autoritare në botë dhe ka bërë vizita të papritura në Rusi dhe Kinë ditët e fundit për të diskutuar një zgjidhje paqeje për Ukrainën, pas takimit me presidentin ukrainas në Kiev.

Ai pritet nesër në SHBA për samitin e 75-vjetorit të NATO-s.

Vizita e Orbanit në Moskë shkaktoi dënime nga Ukraina dhe liderë të tjerë evropianë, por kryeministri hungarez e justifikoi udhëtimin si një përpjekje kontaktuese.

“Numri i vendeve që mund të bisedojnë me të dyja palët ndërluftuese është në rënie,” tha ai. “Hungaria po bëhet ngadalë i vetmi vend në Evropë që mund të flasë me të gjithë.”

Zëdhënësit e qeverisë hungareze nuk iu përgjigjën një kërkese për koment.

 

Back to top button