Fluturimi i fundit në Mbretërinë e Bashkuar niset nga Sudani

Një operacion për evakuimin e njerëzve nga Sudani ka qenë “jashtëzakonisht i suksesshëm”, ka thënë një ministër i qeverisë, pasi Britania e Madhe përfundoi operacionin e saj të evakuimit.

Zyra e Jashtme tha se fluturimi i fundit u nis nga kryeqyteti, Khartoum, në orën 22:00 me kohën lokale të shtunën.

“Ne nuk mund të qëndrojmë atje përgjithmonë në rrethana kaq të rrezikshme”, tha ministri i Jashtëm Andrew Mitchell.

Një armëpushim 72-orësh u prish të shtunën, me fraksione të armatosura që rritën betejën e tyre për kryeqytetin.

Bombarduesit dhe artileria e rëndë kanë në shënjestër pjesë të Khartoum, ndërsa ushtria sudaneze pretendoi se po sulmonte qytetin në të gjitha drejtimet në përpjekje për të dëbuar Forcat e Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake.

Dhjetëra mijëra njerëz janë larguar nga vendi që nga luftimet që përfshiu Sudanin dy javë më parë.

Numri i të vdekurve mendohet të jetë shumë më i lartë se shifra më e fundit zyrtare prej 459 dhe Kombet e Bashkuara kanë frikë se qindra mijëra mund të zhvendosen nëse konflikti vazhdon.

Back to top button