“Kriza e Sudanit rrezikon të bëhet një makth për botën”

Ish-kryeministri i Sudanit Abdalla Hamdok ka paralajmëruar se konflikti në vendin e tij mund të bëhet më i keq se ai në Siri dhe Libi.

“Luftimet midis ushtrisë së rregullt dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF) do të ishin një “makth për botën” nëse do të vazhdonin”, tha ai.

Herët të dielën, avionë luftarakë dhe zjarr të rëndë kundërajror u dëgjuan mbi kryeqytetin Khartoum, thanë banorët.

Ushtria tha se po sulmonte nga të gjitha drejtimet, duke përdorur artileri të rëndë.

Luftimet që nisën më 15 prill kanë lënë qindra të vdekur, ndërsa dhjetëra mijëra njerëz po largohen nga vendi.

Zgjatja e së enjtes mbrëma e një armëpushimi të shqetësuar midis fraksioneve rivale pasoi përpjekjet intensive diplomatike nga vendet fqinje, si dhe SHBA, MB dhe OKB. Por zgjatja prej 72 orësh nuk është mbajtur.

Ndërkohë, në Port Sudan ka skena kaotike ku njerëzit janë të dëshpëruar për të hipur në anije, disa prej të cilave janë nisur drejt Arabisë Saudite dhe Jemenit.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se kishte përfunduar operacionin e saj të evakuimit. Zyra e Jashtme tha se fluturimi i fundit u nis nga Khartoum në orën 22:00 me orën lokale (20:00 GMT) të shtunën, dhe në total rreth 1,900 njerëz u larguan.

Ndërkohë qeveria amerikane tha se një kolonë e organizuar nga SHBA kishte arritur në Port Sudan për të evakuuar më shumë shtetas amerikanë me anije në Jeddah në Arabinë Saudite. Ai tha se qindra amerikanë ishin larguar tashmë nga Sudani, përveç diplomatëve të evakuuar nga ajri një javë më parë./21Media

Back to top button