Forcat ruse po tërhiqen nga Mykolaiv nga sulmi në aeroport

Kryetari i qytetit jugor të Ukrainës, Mykolaiv, Oleksandr Senkevych pretendoi të hënën se forcat ruse po tërhiqen pas asaj që ai thotë se ishte një tentativë sulmi në aeroportin e qytetit.
Senkevych i tha Christiane Amanpour të CNN se ushtria ruse u përpoq “të sulmonte aeroportin dhe trupat tona luftuan me ta dhe ata u kthyen në kufi për 20-25 km”.
“Sulm me raketa… rreth 60 raketa ranë mbi qytetin tonë, 61 ndërtesa u shkatërruan dhe rreth 40 raketa ranë të pashpërthyera. Pra, duke filluar nga mëngjesi, ne morëm gjithashtu një sulm me armë të rënda si tanke dhe makineri të armëve të rënda nëpër qytet”, tha ai.
Kryetari i Mykolaiv shtoi se forcat ruse po mbështeteshin shumë në bomba thërrmuese, të cilat janë të ndaluara sipas konventës së Gjenevës.
“90% e raketave të dërguara në qytetin tonë, që u lëshuan në qytetin tonë, ishin bomba thërrmuese. Ata janë të paligjshëm, por ne kemi shumë foto dhe prova që ata po përdorin armë ilegale tani, në shekullin e 21-të”, tha ai.
Pavarësisht sulmeve, Senkevych tha se forcat ukrainase janë “të motivuara, duan të mbrojnë atdheun, qytetin dhe janë vërtet të motivuar dhe duan të luftojnë deri në vdekje”.
“Ne jemi gati të mbrojmë qytetin tonë dhe gjithashtu kemi ende një korridor për të marrë mbështetjen, ushqimin etj nga rajoni i Odesës. Kjo është e vetmja rrugë për ne dhe ne po marrim ndihmë nga partnerët tanë të ndryshëm, qytetet simotra dhe qytetet nga Ukraina perëndimore. Ne kemi nevojë për helmeta dhe jelekë për trupat tona të mbrojtjes territoriale dhe po mbledhim ushqime për ruajtje afatgjatë”, tha ai./21Media

Back to top button