Franca tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Australia

3 min read

Franca ka bere te ditur se po i tërheq ambasadorët e vet në SHBA dhe Australi për konsultime, në shenjë proteste ndaj një marrëveshjeje sigurie që përfshin edhe Mbretërinë e Bashkuar.

Ministri i Jashtëm francez tha se “vendimi i jashtëzakonshëm” u justifikua nga “situata e jashtëzakonshme”.

Aleanca, e njohur me emrin AUKUS, do të vërtetojë se Australia a do ta marrë teknologjinë për të ndërtuar nëndetëse me energji bërthamore.

Ky veprim e zemëroi Francën sepse parandaloi marrëveshjen shumë milionëshe që nënshkroi me Australinë.

Traktati në përgjithësi shihet si një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Kinës në Detin (e diskutueshëm) të Kinës Jugore. Kjo u njoftua të mërkurën nga Presidenti amerikan Joe Biden, kryeministri britanik Boris Johnson dhe homologu i tij australian Scott Morrison.

Franca u informua për aleancën vetëm disa orë para se të bëhej publike.

Në një deklaratë të premtën vonë, Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian, i cili e përshkroi paktin si një “goditje në shpinë”, tha se ambasadorët ishin tërhequr me kërkesë të Presidentit Emmanuel Macron.

Marrëveshja “përfaqëson sjellje të papranueshme ndermjet aleatëve dhe partnerëve, pasojat e të cilëve ndikojnë drejtpërdrejt në vizionin e aleancave tona, partneritetet tona dhe rëndësinë e Indo-Paqësorit për Evropën,” tha Le Drian.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se administrata e Biden ishte penduar për këtë veprim dhe do të angazhohej me Francën në ditët në vijim për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre.

Duke folur në Uashington, Ministrja e Jashtme Australiane Marise Payne tha se e kuptonte “zhgënjimin” në Francë dhe shpresonte të punonte me vendin për të siguruar që ai të kuptonte “vlerën që i kushtojmë marrëdhënieve dypalëshe”.

Tërheqja e ambasadoreve është shumë e pazakontë në mesin e aleatëve dhe besohet se kjo është hera e parë që Franca thërret të dërguar nga të dyja vendet. Diplomatët francezë në Uashington tashmë kanë anuluar një festë ceremoniale të lidhjeve SHBA-Francë të planifikuar për të premtën.

Por zyrtarët francezë ishin edhe më të zemëruar të dëgjonin për marrëveshjen vetëm disa orë para njoftimit dhe se ishte pjesë e një marrëveshjeje të re të sigurisë që përfshinte tre vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar – e cila është gjithashtu një surprizë e plotë, thanë ata.

Vendimi i Francës për të tërhequr ambasadorët e saj është ndoshta i pashembullt. Vendi është “aleati më i vjetër i Amerikës”, siç vuri në dukje një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë. Ai tha se Uashingtoni do të angazhohet me Francën në ditët në vijim për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre.

Por kjo të paktën duket si një gjykim i gabuar i turpshëm nga administrata që premtoi bashkëpunim të ngushtë me aleatët.

Pakti do të thotë që Australia do të bëhet vetëm vendi i shtatë në botë që operon nëndetëse me energji bërthamore. Ata gjithashtu do të shohin aleatët të ndajnë aftësitë kibernetike, inteligjencën artificiale dhe teknologji të tjera nëndetëse.

Njoftimi përfundoi një kontratë prej 37 miliardë dollarësh (27 miliardë paund) që Franca nënshkroi me Australinë në vitin 2016 për ndërtimin e 12 nëndetëseve konvencionale. Kina, ndërkohë, ka akuzuar tre fuqitë e përfshira në pakt se kanë një “mentalitet të Luftës së Ftohtë”, thuhet nder të tjera ne një shkrim më të gjerë të BBC./ E.D-21Media