Versioni amerikan mbi incidentin diplomatik me Francën

Philippe Ientienne, ambasadori francez në SHBA,e konfirmoi lajmin se Qeveria françeze e ka ftuar atë që të niset për Paris.
Në një deklaratë, Jean-Yves Le Drian, Ministri Francez për Evropën dhe Punët e Jashtme, tha të premten se kjo është bërë me kërkesë të Presidentit Emmanuel Macron.

“Ky vendim i jashtëzakonshëm pasqyron seriozitetin ekstrem të njoftimeve të bëra nga Australia dhe Shtetet e Bashkuara më 15 shtator,” tha Le Drian.
“Braktisja e projektit të nëndetëseve të klasit të oqeanit që Australia dhe Franca kanë punuar që nga viti 2016 dhe shpallja e një partneriteti të ri me Shtetet e Bashkuara që synon të eksplorojë bashkëpunimin e ardhshëm në nëndetëset me energji bërthamore është sjellje e papranueshme midis aleatëve dhe partnerëve; pasojat ndikojnë në vetë konceptin e aleancës sonë, partneritetet tona dhe rëndësinë e Indo-Paqësorit për Evropën “.
Kjo besohet të jetë hera e parë që francezët përdorin një veprim të tillë në kohët moderne, tha një zyrtar francez për CNN.
Lajmi i tërheqjeve u raportua për herë të parë nga New York Times.
SHBA ka qenë në kontakt me qeverinë franceze për një vendim për të tërhequr të dërguarin e saj në Uashington për konsultime në Paris, tha Shtëpia e Bardhë.
“Ne kemi qenë në kontakt të ngushtë me partnerët tanë francezë në lidhje me vendimin e tyre për të tërhequr ambasadorin Etienne në Paris për konsultime.
Ne e kuptojmë pozicionin e tyre dhe do të vazhdojmë të angazhohemi në ditët në vijim për të zgjidhur mosmarrëveshjet tona, siç kemi bërë diku tjetër gjatë aleancës sonë të gjatë.
“Franca është aleati ynë më i vjetër dhe një nga partnerët tanë më të fortë, dhe ne ndajmë një histori të gjatë të vlerave të përbashkëta demokratike dhe një angazhim për të punuar së bashku për të adresuar sfidat globale,” tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Emily Horne në një deklaratë.
Qeveria franceze tha në fillim të kësaj jave se ishte ndjerë e tradhëtuar kur Australia hoqi dorë nga marrëveshja e saj ekzistuese e mbrojtjes prej shumë miliardë dollarësh, në vend që të binte dakord për të arritur nëndetëset me energji bërthamore përmes një marrëveshjeje të re me Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.
Përpjekjet për të siguruar një nëndetëse me energji bërthamore në Australi-një hap i madh në kundërshtimin e Kinës ndërsa Presidenti Joe Biden punon për të krijuar mbështetje ndërkombëtare për qasjen e tij ndaj Pekinit-janë pjesë e një partneriteti të ri trepalësh midis Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Mbretërisë së Bashkuar të quajtur AUKUS.
Franca do të humbasë ekuivalentin e 65 miliardë dollarëve nga një kontratë ekzistuese për të furnizuar Australinë me nëndetëse konvencionale me naftë.
Marrëveshja e anuluar me Francën, eksportuesi kryesor i armëve në botë, pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm ekonomik në sektorin francez të mbrojtjes. Franca gjithashtu do të humbasë në mënyrë strategjike në Indo-Paqësorin, ku ai vend ka interesa të rëndësishme.
Të enjten, pas shpalljes së marrëveshjes për nëndetëset me energji bërthamore me SHBA dhe Britaninë e Madhe, Australia njoftoi zyrtarisht se do të tërhiqej nga marrëveshja e mëparshme për nëndetëset konvencionale me Francën.
Marrëveshja me Parisin funksionoi për vite me radhë.
Australia më parë kishte planifikuar të blente 12 nëndetëse konvencionale sulmuese nga “Grupi Francez Naval” i ndërtimit të anijeve, i cili në vitin 2016 mundi me sukses ofertat konkurruese gjermane dhe japoneze.
Zyrtarët amerikanë të premtën mbrojtën marrëveshjen, dhe amerikanët ndërkaq që australianët treguan se qeveria franceze nuk ishte verbuar nga rinovimi i traktatit origjinal, duke thënë se zyrtarë të lartë francezë ishin në dijeni të vendimit të qeverisë australiane.
Një zyrtar i lartë i administratës amerikane tha gjithashtu se zyrtarë të lartë amerikanë kishin diskutuar me homologët e tyre në Francë para dhe pas njoftimit.
“Unë do t’ua lë partnerëve tanë australianë ta sqarojnë vet pse ata po kërkonin këtë teknologji të re,” shtoi zyrtari amerikan.
Sekretari Australian i Mbrojtjes Peter Dutton tha në një konferencë shtypi të enjten se vendimi për të zgjedhur një nëndetëse amerikane me energji bërthamore në vend të një nëndetëseje konvencionale me naftë franceze “bazohet në atë që është në interesin më të mirë të sigurisë sonë kombëtare”.
Përpjekja e Biden për të tërhequr “gjilpërën e diplomacisë evropiane” dhe për të kaluar në botën pas Brexit ka lënë disa aleatë besnikë të sugjerojnë se veprimet e Biden injoruan nevojat e tyre ose ishin në përputhje me ato të paraardhësit të tij, i cili ishte një pro-nacionalist-ish Presidenti Donald Trump.
Para se të tërhiqte ambasadorin francez, Le Drian, në përgjigje të marrëveshjes, kishte fjalë të forta për Shtetet e Bashkuara, duke thënë: “Ky vendim brutal dhe i njëanshëm na kujton shumë atë që  bënte Trump”, raporton
CNN. /e.d- 21Media

Back to top button