Fshati italian që nuk flet italisht

2 min read

I quajtur “Provenca e Vogël” e Italisë, Sancto Lucio de Coumboscuro është një fshat i izoluar në pothuajse çdo kuptim.

I ndodhur pranë kufirit midis rajonit Piemonte të Italisë dhe Francës, vizitorët ose duhet të fluturojnë për në Torino dhe të marrin një tren dhe më pas një autobus, ose të shkojnë në jug nga Provenca për të arritur atje.

Ata që bëjnë udhëtimin këtu do të faleshin të pyesnin nëse janë në vendin e duhur, veçanërisht kur vendasit u thonë lamtumirë me “arveire” të panjohur dhe jo me “arrivederci”.

Gjuha zyrtare e Coumboscuro është provansale, një dialekt i lashtë mesjetar neolatine i oksitanishtes, gjuha e folur në të gjithë rajonin Occitania të Francës, transmeton rtv21.tv.

Vetëm rreth 30 njerëz jetojnë në fshat dhe jeta nuk është aspak e lehtë për vendasit. Coumboscuro përbëhet kryesisht nga familje barinjsh, të cilët shpesh i gjejnë kopetë e tyre nën sulmin e ujqërve që enden këtu.

Energjia elektrike shpesh mungon për javë të tëra gjatë dimrit, ndërsa lidhja me internet këtu është minimale.

Por livadhet e qeta malore të fshatit dhe fushat e livandës ngjyrë vjollce të ndezura janë ideale për vizitorët që kërkojnë një vendstrehim pa priza, siç janë pamjet befasuese nga majat e tij alpine, të cilat shtrihen në Cote d’Azur.

Harroni baret, supermarketet dhe restorantet, çdo zhurmë sociale kufizohet në ngjarjet e herëpashershme folklorike që zhvillohen në fshat, ose kur udhëtarët ditorë nisin gjuetinë e vetmuar të kërpudhave të fundjavës.

Vendasit përqafojnë një mënyrë jetese me ritëm më të ngadaltë dhe të thjeshtë në harmoni me natyrën.

“Ne nuk kemi televizor. Nuk ju mungon realisht ajo që nuk keni pasur kurrë në fillim. Kur ka një ndërprerje të energjisë elektrike për 15 ditë rresht, nuk ka arsye për panik, janë llambat e vjetra të naftës”, thotë për CNN Travel Agnes Garrone, 25 vjeç.

“Jam mësuar të zgjohem në agim për të kullotur delet. Punoj 365 ditë në vit, zero pushime. Nuk njoh Krishtlindje dhe Vitin e Ri, sepse edhe gjatë festave, kopetë e mia duhet të hanë dhe të kujdesen për to”.

Pas fushatave ndërgjegjësuese nga komuniteti lokal, Italia njohu zyrtarisht ekzistencën e pakicës oksitane në vitin 1999, dhe provansalishtja tani mbrohet nga ligji kombëtar. Sidoqoftë, gjuha provansale mbetet një gjuhë e rrezikuar në rrezik zhdukjeje në të ardhmen dhe u fut në Atlasin e Gjuhëve Botërore në Rrezik nga UNESCO në 2010./21Media