Furnizuesi i energjisë i ra pishman pse u dërgoi çorape klientëve

Furnizuesi i energjisë E.On ka thënë se i vjen “shumë keq” për dërgimin e çorape klientëve në një përpjekje për t’i inkurajuar ata të reduktojnë ngrohjen.
Është furnizuesi i dytë i madh që pranon një gafë marketingu kur klientët përballen me një shtrydhje të kostos së jetesës të shkaktuar nga çmimet e energjisë.
Më herët gjatë javës, themeluesi i Ovo tha se ishte “me të vërtetë i turpëruar” për këshillat për kursimin e energjisë, duke përfshirë “kërcimin” dhe përqafimin e kafshëve shtëpiake.
Faturat e energjisë pritet të rriten në prill.
Çorapet u dërguan nga E.On Next – një krah i gjigantit të energjisë që shet dhe promovon energjinë elektrike të rinovueshme.
Këpucët vinin me një mesazh që inkurajonte njerëzit të lënë “gjurmë më të lehta” duke ulur ngrohjen dhe duke ulur emetimet e karbonit.
Megjithatë, disa klientë reaguan me zemërim dhe hutim – veçanërisht kur u dërgoheshin të afërmve të moshuar. Tani, kompania ka kërkuar falje, transmeton rtv21.tv.
Duke shkruar në Twitter se “Nëse kohët e fundit keni marrë një palë çorape nga ne, do të dëshironim të themi se na vjen shumë keq për mënyrën se si i kemi bërë disa njerëz të ndihen. Në dritën e seriozitetit të sfidave aktuale me të cilat po përballen shumë njerëz, ky postim duhet të ishte ndalur dhe na vjen keq”.
Siç u raportua për herë të parë në Daily Mail, kompania tha se ua dërgoi çorapet 30,000 klientëve të cilët iu përgjigjën një fushate të kursimit të energjisë vitin e kaluar./21Media

Back to top button