G7 refuzon kërkesën e Putinit

Liderët e shtatë vendeve më të pasura të botës kanë refuzuar kërkesën e Moskës për të paguar importet e energjisë nga Rusia në rubla, njoftoi ministri gjerman i Energjisë.
Shtetet e G7 janë Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe, SHBA dhe Kanadaja.
Robert Habeck u tha gazetarëve se ishte një “shkelje e qartë e kontratave ekzistuese”, raporton BBC
Habeck tha se “pagesa në rubla nuk është e pranueshme dhe ne do t’u bëjmë thirrje kompanive të prekura që të mos ndjekin kërkesën e Putinit”.
Presidenti rus njoftoi javën e kaluar se Rusia dëshiron që vendet “jomiqësore” të paguajnë për gazin natyror vetëm në monedhën ruse që tani e tutje, përcjell rtv21.tv
Ekonomistët thanë se masa dukej e krijuar për të mbështetur rublën. Ajo ka rënë kundrejt monedhave të tjera që kur Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, dhe vendet perëndimore u përgjigjën me sanksione të gjera kundër Moskës./21Media

Back to top button