Gjermania shkarkon shefin e sigurisë kibernetike ‘për lidhjet me Rusinë’

Shefi i sigurisë kibernetike i Gjermanisë është shkarkuar pas akuzave se ka qenë tepër i afërt me Rusinë përmes një shoqate që ai ndihmoi në krijimin.

Arne Schönbohm kishte udhëhequr Autoritetin Federal të Sigurisë Kibernetike (BSI) – i ngarkuar me mbrojtjen e komunikimeve qeveritare – që nga viti 2016.

Mediat gjermane e kanë akuzuar atë se ka pasur lidhje me persona të përfshirë me shërbimet e inteligjencës ruse.

Ministria e Brendshme po heton akuzat e bëra kundër tij. Por konfirmoi se ai ishte shkarkuar me efekt të menjëhershëm, transmeton rtv21.tv.

Përpara se të drejtonte BSI-në, Schönbohm kishte ndihmuar në krijimin dhe drejtimin e Këshillit të Sigurisë Kibernetike në Gjermani, një shoqatë private që këshillon bizneset dhe politikëbërësit për çështjet e sigurisë kibernetike.

Ai thuhet se ka mbajtur lidhje të ngushta me shoqatën dhe ka marrë pjesë në festimet e 10 vjetorit të tyre në shtator./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button