Gjyshja guximtare

2 min read

Një grua 83-vjeçare vërtetoi se vjetët janë vetëm një numër kur ajo eci nëpër baltë, u ngjit mbi mure dhe u zvarrit nën tela me gjemba ndërsa konkurronte në garën e saj të tretë “Tough Mudder”.

Mildred Wilson, nga Sikeston, Misuri, ishte personi më i vjetër që përfundoi ndonjëherë garën rraskapitëse me pengesa, transmeton rtv21.tv.

“Gjithmonë më ka pëlqyer konkurrenca”, tha ajo.

Wilson u frymëzua për të konkurruar në garën e saj të parë Tough Mudder në 2019, në moshën 80-vjeçare, pasi pa djalin e saj Danny Wilson që garonte në garën më të vështirë në botë në Las Vegas.

Ajo shpjegoi për KFVS se kur Danny e pyeti nëse donte të provonte një garë, ajo tha “Po, por, nëse e bëj, dua të jem në gjendje ta bëj vërtet. Jo vetëm të jetë atje”.

Wilson iu bashkua YMCA-së dhe kaloi disa muaj duke ushtruar për ngjarjen pasi u lejua nga mjeku i saj për të konkurruar.

Djali i Wilson ishte pranë saj kur përfunduan së bashku “Tough Mudder” e saj të parë dhe ajo kishte familjen dhe miqtë e saj për ta brohoritur, duke përfshirë burrin e saj, Farrell Wilson.

“Ai është mbështetësi im më i mirë”, tha ajo për Farrell.

Përpara garës së saj të tretë Tough Mudder, ajo dhe djali i saj kanë thënë se po synojnë të mbledhin para për të ndërtuar një pus me ujë të freskët në një fshat afrikan.

“Do të turbullohem që të tjerët të pinë ujë të pastër”, ka shkruar ajo.

Deri më tani, Wilson ka mbledhur 1,750 dollarë nga synimi i saj prej 5,000 dollarësh./21Media