Guardiola krahason Haaland me ish-legjendën e Barcelonës

Erling Haaland shënoi dy gola në debutimin e tij për të ndihmuar Man City të mposhtë West Ham 2:0.

Trajneri Pep Guardiola pas takimit tha se i pëlqen natyra e tij e etur për gola, duke e krahasuar me Lionel Messin.

Duke diskutuar për një harkim të Ilkay Gundogan që mund të kishte takuar për një het-trik debutues në Premier Ligë, Haaland tha: “Duhet të kisha qenë atje, por kështu është”.

Guardiola më vonë tha se kjo i kujtoi atij Lionel Messin, duke thënë se një golashënues nuk është kurrë i kënaqur kur mund të kishte shënuar më shumë për ekipin e tij.

“Më pëlqen. Unë isha me fat si trajner që isha me Messin dhe nëse ai shënonte dy, donte tre. Nëse shënonte tre, donte katër. Nëse ai mori katër, ai donte pesë. Golashënuesit më të mirë, sulmuesit, ata nuk janë kurrë të kënaqur. Ata janë gjithmonë të uritur”, tha trajneri i njohur.

Kur Haaland u ndalua për penalltinë e Cityt, ai menjëherë rrëmbeu topin për ta marrë vetë.

“Mendoj se nëse dikush do ta merrte këtë top, ai do t’i kishte goditur në fytyrë shokët e skuadrës. Unë jam shumë i sigurt për këtë dhe kjo është një shenjë e mirë”, tha Guardiola.

Guardiola vazhdoi të tallet me ata që kritikuan Haaland pas paraqitjes së tij në Community Shield kundër Liverpool javën e kaluar.

“Një javë më parë ai nuk do të përshtatej në Premier League dhe tani është më i miri – përkrah Thierry Henry, Alan Shearer dhe Cristiano Ronaldo”, tha ai.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button