Huawei mban samitin ndërsa rritet presioni global

 

Gjiganti i teknologjisë kineze Huawei fillon sot një ngjarje katër-ditore në internet duke u përqëndruar në atë se si mund të përdoret teknologjia në luftën kundër koronavirusit.

“Samiti më i mirë botëror” do të shqyrtojë gjithashtu se si të nxisë ekonominë botërore në vazhdën e pandemisë, transmeton rtv21.tv.

Prodhuesi më i madh i pajisjeve të telekomit në botë tha se samiti do të zhvillojë bisedime nga drejtuesit e industrisë së teknologjisë dhe ekspertë nga e gjithë bota, duke përfshirë kryetarin e rradhës të Huawei Guo Ping si dhe ministren e telekomit të Afrikës së Jugut Stella Ndabeni-Abrahams.

Ngjarja po mbahet kundër presionit në rritje të kompanisë ndërsa tensionet rriten midis Pekinit dhe qeverive perëndimore./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button