Implantet e trurit ndihmojnë njeriun e paralizuar të ecë përsëri

Një burrë i paralizuar ka mundur të ecë falë implanteve elektronike të trurit, një fillim mjekësor që ai thotë se i ka ndryshuar jetën.

Gert-Jan Oskam, një holandez 40-vjeçar, u paralizua në një aksident me biçikletë 12 vjet më parë.

Implantet elektronike i transmetojnë me valë mendimet e tij te këmbët dhe këmbët nëpërmjet një implanti të dytë në shtyllën kurrizore.

Sistemi është ende në një fazë eksperimentale, por një organizatë bamirëse kryesore në Mbretërinë e Bashkuar e quajti atë “shumë inkurajues”.

“Ndihem si një fëmijë i vogël, duke mësuar të eci përsëri” tha zoti Oskam për BBC. Ai gjithashtu tani mund të qëndrojë dhe të ngjitë shkallët.

“Ka qenë një udhëtim i gjatë, por tani mund të ngritem në këmbë dhe të pi një birrë me shokun tim. Është një kënaqësi që shumë njerëz nuk e kuptojnë.”

Zhvillimi, i botuar në revistën Nature, u drejtua nga studiues zviceranë. Profesor Jocelyn Bloch, i Universitetit të Lozanës, i cili është neurokirurgu që kreu operacionin delikat për të futur implantet, theksoi se sistemi ishte ende në një fazë kërkimi bazë dhe ishte shumë vite larg nga të qenit i disponueshëm për pacientët e paralizuar.

Por ajo i tha BBC News se ishte qëllimi i ekipit për ta nxjerrë atë nga laboratori dhe në klinikë sa më shpejt të jetë e mundur.

“Gjëja e rëndësishme për ne nuk është vetëm të kemi një provë shkencore, por përfundimisht t’u japim më shumë akses më shumë njerëzve me lëndime të shtyllës kurrizore, të cilët janë mësuar të dëgjojnë nga mjekët se duhet të mësohen me faktin se nuk do të lëvizin më kurrë.”

Harvey Sihota është shefi ekzekutiv i organizatës bamirëse në Mbretërinë e Bashkuar “Spinal Research”, e cila nuk ishte e përfshirë në hulumtim. Ai tha se megjithëse kishte një rrugë të gjatë për të bërë përpara se teknologjia të ishte përgjithësisht e disponueshme, ai e përshkroi zhvillimin si “shumë inkurajues”.

“Ndërsa ka ende shumë për të përmirësuar me këto teknologji, ky është një tjetër hap emocionues në udhërrëfyesin për neuroteknologjinë dhe rolin e saj në rivendosjen e funksionit dhe pavarësisë së komunitetit tonë të dëmtimit të palcës kurrizore”.

Operacioni për të rivendosur lëvizjen e Gert-Jan-it u krye në korrik 2021. Prof Bloch preu dy vrima rrethore në secilën anë të kafkës së tij, me diametër 5 cm, mbi rajonet e trurit të përfshira në kontrollin e lëvizjes. Ajo më pas futi dy implante në formë disku që transmetojnë sinjalet e trurit – qëllimet e Gert-Jan-it – në dy sensorë të bashkangjitur në një helmetë në kokën e tij.

Ekipi zviceran zhvilloi një algoritëm që i përkthen këto sinjale në udhëzime për të lëvizur muskujt e këmbës dhe këmbës nëpërmjet një implanti të dytë të futur rreth palcës kurrizore të Gert-Jan – të cilin Prof Bloch e lidhi në mënyrë të ndërlikuar me mbaresat nervore që lidhen me ecjen.

Studiuesit zbuluan se pas disa javësh stërvitje, ai mund të qëndronte në këmbë dhe të ecte me ndihmën e një këmbësori. Lëvizja e tij është e ngadaltë, por e qetë, sipas Prof Grégoire Courtine i École Polytechnique Fédérale në Lozanë (EPFL), i cili udhëhoqi projektin.

“Të shohësh atë të ecë kaq natyrshëm është kaq prekëse”, tha ai. “Është një ndryshim paradigme në atë që ishte në dispozicion më parë”.

Implantet e trurit bazohen në punën e mëparshme të Prof Courtine, kur vetëm implanti i shtyllës kurrizore u përdor për të rivendosur lëvizjen. Implanti kurrizor përforcoi sinjalet e dobëta nga truri në pjesën e dëmtuar të shtyllës kurrizore dhe u rrit më tej nga sinjalet e para-programuara nga një kompjuter.

BBC News raportoi se si David M’zee ishte pacienti i parë që kishte përfituar nga implanti i shtyllës kurrizore në vitin 2018, aq sa ai ishte në gjendje të kishte një fëmijë me gruan e tij, diçka që nuk ishte e mundur më parë.

Dhe vitin e kaluar ne raportuam se si Michel Roccati u bë personi i parë me një palcë kurrizore të prerë plotësisht që eci si rezultat i teknologjisë.

Të dy kanë përfituar jashtëzakonisht, por lëvizja e tyre e ecjes është e programuar paraprakisht dhe duket robotike. Ata gjithashtu duhet të mbajnë lëvizjet e tyre të synuara në hap me kompjuterin dhe duhet të ndalojnë dhe rivendosin nëse dalin jashtë sinkronizimit.

Gert-Jan kishte vetëm implantin kurrizor përpara se të bënte implantet e trurit. Ai thotë se tani ka kontroll shumë më të madh.

“Më parë e ndjeja se më kontrollonte sistemi, por tani po e kontrolloj”.

As sistemet e mëparshme apo të reja nuk mund të përdoren vazhdimisht. Ato janë të mëdha dhe ende në një fazë eksperimentale.

Në vend të kësaj, pacientët i përdorin ato për një orë ose më shumë për disa herë në javë si pjesë e rikuperimit të tyre. Akti i ecjes stërvit muskujt e tyre dhe ka rikthyer një shkallë të lëvizjes kur sistemi është i fikur, duke sugjeruar se nervat e dëmtuar mund të rriten përsëri.

Qëllimi përfundimtar është të miniaturizohet teknologjia. Kompania e specializuar e Prof Courtine, Onward Medical, po bën përmirësime për të komercializuar teknologjinë në mënyrë që të mund të përdoret në jetën e përditshme të njerëzve.

“Po vjen”, thotë Prof Courtine. “Gert-Jan mori implantin 10 vjet pas aksidentit të tij. Imagjinoni kur ne aplikojmë ndërfaqen tonë tru-shpinë kurrizore disa javë pas lëndimit. Potenciali për rikuperim është i jashtëzakonshëm”./21Media

Back to top button