IPhone i 2007-ës del në ankand me një çmim marramendës

Një iPhone i gjeneratës së parë, i pahapur i 2007-ës pritet të shitet për më shumë se 50,000 dollarë kur të dalë në ankand të enjten.
Telefoni, i cili ka një kamerë 2 megapikselë dhe 8 GB hapësirë ruajtëse, iu dha Karen Green si dhuratë kur ajo mori një punë të re, raportoi Business Insider .
Por Green tashmë kishte një telefon të ri, dhe për më tepër, iPhone nuk ishte në përputhje me rrjetin e saj celular ekzistues.
Në vend që të hapte iPhone, Green e mbërtheu në një raft. Ai mbeti aty, “i mbështjellë me një palë pizhame”, për vite me radhë.
Në tetor, Green dëgjoi se një iPhone i gjeneratës së parë nga viti 2007 ishte shitur për 39,339,60 dollarë .
Artistja e tatuazheve kozmetike kontaktoi LCG Auctions, shtëpinë e ankandeve që trajtoi shitjen dhe e kishte gjetur veten të përmbytur nga pronarët e iPhone-ve të vjetër.
“Ne morëm telefonata nga të gjithë, por 99% e tyre nuk kishin të njëjtën gjë,” tha themeluesi i LCG Auctions, Mark Montero, për Business Insider. “Por Karen kishte një pjesë vërtet unike me një histori të mrekullueshme pas saj.”
LCG Auctions vendosi një vlerësim të çmimit prej “50,000 dollarë e lart” në telefon. Ankandi hapet të enjten dhe do të përfundojë më 19 shkurt.
Gjenerata e parë e iPhone ishte në dispozicion me 4 Gb memorie për 499 dollarë ose 8 Gb për 599 dollarë.
“Pajisja me ekran me prekje do të kombinojë aksesin në internet dhe muzikën iPod me një aparat fotografik dixhital të integruar 2 megapiksel dhe veçoritë e riprodhimit të videos,” raportoi Guardian në atë kohë.
Në dekadën pas fillimit të saj, Apple shiti 1.2 miliardë iPhone , duke dominuar tregun e smartfonëve.
Në vitin 2019, Green u shfaq në shfaqjen televizive Doctor & the Diva, ku vlerësuesja e antikeve Lori Verderame e vlerësoi iPhone-in e saj me 5,000 dollarë.
Çmimi është rritur që atëherë. Green tha se vendosi të shesë iPhone tani për të mbështetur studion e saj të re të tatuazheve kozmetike në New Jersey./21Media

Back to top button