Ish-kryeministri përçarës kthehet në Tajlandë pas 15 vjetësh

Ish-kryeministri Thaksin Shinawatra është kthyer në Tajlandë pas 15 vjetësh në mërgim, disa orë përpara një votimi që përcakton se kush do të jetë lideri i ardhshëm i vendit.

Udhëheqësi i zgjedhur më i suksesshëm i Tajlandës ka qenë prej kohësh i frikësuar nga konservatorët, të cilët kanë mbështetur grushtshtetin dhe çështjet gjyqësore për ta dobësuar atë.

Shinawatra është rikthyer, me sa duket pasi ka arritur një marrëveshje të qetë me të njëjtët burra që rrëzuan partinë e tij me një grushtshtet të vitit 2014 për ta mbajtur atë jashtë burgut.

Ai ka dënime deri në 10 vjet të pazgjidhura nga rastet penale që ai thotë se ishin të motivuara politikisht.

Ai shkoi Bangkok në orën 09:00 me orën lokale me një avion privat nga Dubai nëpërmjet Singaporit. Pati brohoritje, fjalime dhe këngë nga qindra mbështetës të tij të entuziazmuar, ndërsa Thaksin më në fund përmbushi premtimet e shumta që ka bërë për t’u kthyer.

Shumë kishin udhëtuar gjatë natës nga bastioni i partisë së tij në veri-lindje të Tajlandës për ta parë këtë moment.

Thaksin nuk ishte në gjendje të përshëndeste shumicën prej tyre. I rrethuar nga dy vajzat dhe djali i tij, ai doli për pak kohë nga terminali i aeroportit dhe bëri nderimet e tij./21Media

Back to top button