Dhjetëra njerëz janë lënduar pasi njerëz të armatosur të ISIS-it kanë hapur zjarr në një resort hotelësh në afërsi të aeroportit të Manilas

Dhjetëra njerëz janë lënduar pasi njerëz të armatosur të ISIS-it kanë hapur zjarr në një resort hotelësh në afërsi të aeroportit të Manilas

Gjuajtjet filluan në resortin shumë të famshëm në Pasay City në Manila të Filipineve, rreth mesnatës në kohën lokale, dhe dëshmitarët panë rreth dy orë gjuajtje pa ndalur.

At least one masked gunman reportedly stormed the second floor of one of the complex's four hotels and opened fire. An armed Filipino policeman is pictured taking position outside the Resort World Manila

Edhe eksplodime u dëgjuan duke ardhur nga hoteli i turistëve, dhe viktima të përgjakura janë parë duke u nxjerrë nga ndërtesa, shkruan rtv21.tv.

Witnesses described people jumping from escalators as they tried to escape. Emergency services treated victims on the pavement outside the hotel, casino and nightclub

Së paku një sulmues i maskuar ka hyrë në katin e dytë të kompleksit dhe ka gjuajtur me armë në drejtim të stafit dhe mysafirëve.

Resorts World Manila is opposite Terminal 3 of the Ninoy Aquino International Airport, and is one of the busiest airport terminals in the country 

ISIS ka marrë përgjegjësi për sulmin./21Media