Ismaili kërkon shkarkimin e Konjufcës

1 min read

Vazhdojnë akuzat e PDK-së për LVV-në

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili kërkon shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i Kryetarit të Kuvendit.

Ismalili akuzon Konjufcën se ka inspiruar organizatën “Syri i Popullit’.

“Është e papranueshme që ai ta ushtrojë detyrën e Kryeparlamentarit të Kosovës, ndërkohë që aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje të “Syrit të Popullit” morën dënimin nga drejtësia kosovare për veprimtarinë e tyre kriminale.”, tha Ismaili.

Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë. Jo për pazare politike, por për faktin se inspiroi dhe rekrutoi…

Gepostet von Uran Ismaili am Samstag, 25. Januar 2020

Duke shtuar se Vetëvendosje për vite me radhë ka përdorur dhunën dhe ka inspiruar të tjerët për një gjë të tillë, ai po ashtu akuzoi LVV-në se “krijuan lista për të vrarë figura të ndryshme publike, përfshirë kundërshtarët politikë. Azem Vllasi i shpëtoi atentatit dhe aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje të “Syrit të Popullit” u kapën.

Ismaili po ashtu në rrjete sociale publikoi një fotografi të të dënuarit të rastit “Syri i Popullit”, Sadri Ramabaja gjatë një konference në Lëvizjen Vetëvendosje./21Media